Publikacje
Niektóre prawnie dozwolone procedury medyczne wzbudzają wątpliwości moralne u części lekarzy, co może prowadzić do konfliktów między pacjentem a lekarzem (problem klauzuli sumienia). Celem naszych badań było zebranie opinii lekarzy na temat świadczeń medycznych, co do których istnieje rozbieżność polskimi regulacjami prawnymi a nauczaniem moralnym dominującego w Polsce wyznania religijnego (Kościoła katolickiego) oraz określenie czynników warunkujących takie opinie.
29.08.2013
1
Rynek leków odtwórczych poszerza się z każdym dniem. Dla wielu chorych, ale również i płatników jest to gwarancja obniżenia kosztów oraz prawidłowej realizacji polityki zdrowotnej państw. Niska cena leków odtwórczych stanowi podstawę ich szerszego zastosowania. Ich stosowanie musi być poprzedzone szerokimi badaniami gwarantującymi, że są równie skuteczne, dobrej jakości i bezpieczne, co ich produkty referencyjne...
29.08.2013
1
Krwawienie do pęcherzyków płucnych występuje stosunkowo rzadko, ale zawsze jest stanem zagrożenia życia. Na obraz kliniczny DAH składają się: duszność, kaszel i krwioplucie (objaw nie stały).
27.08.2013
Chorzy lub podejrzani o zachorowanie na gruźlicę, a także osoby z ich otoczenia są ustawowo zobowiązani do poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym.
16.08.2013
1
Badaniem objęto reprezentatywną grupę młodzieży w wieku 16 i 18 lat w 8 województwach w Polsce...
Drobnokomórkowy rak płuca (DRP) stanowi ok. 10-15% pierwotnych guzów płuca i ma bardzo agresywny przebieg. Celem pracy była ocena obrazu radiologicznego i klinicznego DRP oraz jego rozsiewu.
26.07.2013
Wiele stanów kardiologicznych i niekardiologicznych w okresie okołozabiegowym, w tym nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie płucne, przewlekła niewydolność serca, wszczepiony układ stymulujacy serce lub kardiowerter-defibrylator, otyłość olbrzymia, z uwagi na zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych wymagają indywidualnego podejścia do pacjenta oraz dokładnej ocena ryzyka przed-, śród- i pooperacyjnego.
Zaburzenia wentylacji w skurczowej i rozkurczowej dysfunkcji lewej komory
10.07.2013
2
W Europie ponad 68 mln osób choruje na astmę oskrzelową (1). Ponad 45% nie ma prawidłowo postawionego rozpoznania, a zaledwie 43% uzyskuje kontrolę astmy (2). EFA ocenia, że w 2015 r. około połowy Europejczyków będzie chorowało na co najmniej jedną przewlekłą chorobę alergiczną...
26.06.2013
Bez wątpienia wziewne glikokortykostereoidy (wGKS) są najważniejszymi lekami przeciwzapalnymi kontrolującymi astmę oskrzelową. Fakt, że są stosowane wziewnie (de facto miejscowo) powoduje, że ich działania niepożądane są potencjalnie niewielkie.
26.06.2013