Publikacje

15.06.2010
15.06.2010
Hemoglobina glikowana - znaczenie dla rozpoznawania cukrzycy
07.05.2010
2
Cukrzyca jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób o zasięgu globalnym. Ciągły wzrost zapadalności i chorobowości z powodu cukrzycy sprawił, że dla podkreślenia wagi problemu zaczęto stosować termin „epidemia cukrzycy”.
Nadciśnienie tętnicze w ciąży - co powinien wiedzieć lekarz rodzinny?
29.04.2010
3
Nadciśnienie tętnicze jest dziś niezwykle istotnym problemem klinicznym - dotyka blisko 40% dorosłej populacji. Sytuacja ta jest szczególna, gdy podwyższone ciśnienie tętnicze dotyczy kobiety ciężarnej, bowiem wiąże się to zarówno z koniecznością innych metod terapii, jak i szczególnej kontroli. Celem tych działań jest uniknięcie poważnych zagrożeń, ze zgonem matki i płodu włącznie. Problem ten dotyczy około 5-10% ciężarnych i nabiera na znaczeniu, ponieważ kobiety coraz później decydują się na dziecko, a z wiekiem ryzyko wystąpienia nadciśnienia, zarówno w populacji ogólnej, jak i u kobiet ciężarnych wzrasta.
29.04.2010
3
Ostra niewydolność serca - diagnostyka i leczenie
21.04.2010
1
Ostra niewydolność serca (ONS) jest definiowana jako nagłe wystąpienie oznak i objawów niewydolności serca lub też nasilenie objawów niewydolności istniejącej przewlekle, co skutkuje koniecznością pilnego podjęcia terapii (1). Wystąpieniu ONS mogą sprzyjać liczne schorzenia kardiologiczne i pozasercowe.
Badanie CORD - porównanie zalecanych dawek inhibitorów ACE i antagonistów receptora angiotensyny II
24.03.2010
Leki działające poprzez blokowanie układu renina-angiotenstyna-aldosteron (RAA) są preferowanym leczeniem nadciśnienia współistniejącego z innymi schorzeniami (1) i są wskazane u pacjentów z nadciśnieniem i cukrzycą, zespołem metabolicznym, chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością serca lub napadowym migotaniem przedsionków oraz u młodych pacjentów z niepowikłanym nadciśnieniem.
24.03.2010
Leki oryginalne czy generyczne w farmakoterapii kardiologicznej? Jak dokonać racjonalnego wyboru?
17.03.2010
1
W ostatnich latach obserwujemy zwiększenie udziału leków generycznych wśród preparatów stosowanych w farmakoterapii kardiologicznej. Zastępowanie leków oryginalnych lekami generycznymi ma prowadzić do zwiększenia dostępności nowoczesnych leków kardiologicznych oraz zmniejszać koszty farmakoterapii, które ponoszone są zarówno przez płatnika, jak i pacjentów.
Wysiłek fizyczny w niewydolności serca
17.03.2010
Jeszcze do niedawna przewlekła niewydolność serca (PNS) była wskazaniem do ograniczenia wysiłku fizycznego i prowadzenia oszczędzającego trybu życia. Jednak z przeprowadzonych w ostatnim dwudziestoleciu badań wiadomo, że regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na rokowanie i leczenie pacjentów z PNS. Regularne ćwiczenia fizyczne wpływają korzystnie na ciśnienie tętnicze krwi, stężenie glukozy, insulinooporność, lipidogram oraz normalizację masy ciała.
Nowoczesne metody elektroterapii w niewydolności serca (Część I. Bradykardia)
12.03.2010
U wybranych pacjentów z niewydolnością serca (NS) elektroterapia może stanowić istotne uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Elektrostymulacja klasyczna i terapia resynchronizująca z i bez kardiowertera-defibrylatora oraz ablacja, u wybranych chorych, są uznanymi, zawartymi w standardach Europejskiego i Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego elementami leczenia pacjentów z niewydolnością serca.
Nowoczesne metody elektroterapii w niewydolności serca (Część II. Tachykardia)
12.03.2010
Poza leczeniem farmakologicznym u wybranych pacjentów z niewydolnością serca (NS), której towarzyszą arytmie nad- i komorowe elektroterapia może stanowić istotne uzupełnienie leczenia. Poza elektrostymulacją klasyczną i terapią resynchronizującą implantacja urządzeń z funkcją kardiowersji i defibrylacji oraz ablacja u wybranych chorych są uznanymi, zawartymi w standardach Europejskiego i Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego elementami leczenia pacjentów z niewydolnością serca.