Publikacje

Farmakoterapia stabilnej choroby wieńcowej
27.10.2009
Głównym celem farmakoterapii stabilnej choroby wieńcowej jest z jednej strony poprawa rokowania poprzez zapobieganie zawałowi serca oraz zgonowi, z drugiej zaś wyeliminowanie lub przynajmniej minimalizacja objawów choroby. Zawałowi serca czy zgonowi w stabilnej chorobie wieńcowej zapobiega się głównie przez redukcję częstości incydentów zakrzepowych oraz przeciwdziałanie rozwojowi niewydolności serca.
27.10.2009
Epidemiologia choroby wieńcowej
26.10.2009
1
Na przełomie XIX i XX wieku choroby układu sercowo-naczyniowego stały się dominującym problemem zdrowotnym i pozostają do dziś najczęstszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. W krajach rozwijających się choroby układu sercowo-naczyniowego są zwykle mniej znaczącą przyczyną zgonów niż niedożywienie, choroby zakaźne i choroby wieku dziecięcego.
26.10.2009
1
Przewlekłe zaburzenia żylne - niedoceniony problem współczesnej medycyny
20.10.2009
Przewlekłe zaburzenia żylne (w poprzednim nazewnictwie medycznym przewlekła niewydolność żylna) to problem dotyczący około 40% dorosłego społeczeństwa. Jego najcięższa postać - żylne owrzodzenie podudzi dotyczy 2-2,5% populacji po 40. roku życia. Około 3% wszystkich nakładów na ochronę zdrowia jest wydawanych na leczenie chorób układu żylnego, a przecież większość kosztów ponosi w Polsce sam pacjent.
20.10.2009
Leczenie bezsenności u chorych na nadciśnienie tętnicze
12.10.2009
W ostatnich latach rośnie zainteresowanie powiązaniami między bezsennością i współwystępującym nadciśnieniem tętniczym. Zarówno bezsenność, jak i nadciśnienie tętnicze dotyczą znacznego odsetka osób dorosłych w Polsce i szacuje się, że około 40% chorych na nadciśnienie tętnicze zgłasza problemy ze snem. Wpływ bezsenności na wysokość ciśnienia tętniczego krwi, na dobowy rytm ciśnienia, rozwój powikłań narządowych i częstość występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym ostrych zespołów wieńcowych, są przedmiotem wielu badań.
12.10.2009
Czy statyny wywierają działanie hipotensyjne?
12.10.2009
Wiele badań doświadczalnych i klinicznych wykazało, że niezależnie od wpływu hipolipemizującego, statyny mają również działanie plejotropowe. Znaczenie kliniczne pozalipidowych oddziaływań statyn nie jest w pełni wyjaśnione i jest przedmiotem żywej dyskusji toczącej się w piśmiennictwie światowym. Należy zgodzić się z opinią niektórych badaczy, że stosunkowo mało uwagi poświęca się wpływowi statyn na ciśnienie krwi.
12.10.2009
Postępy w leczeniu cukrzycy typu 2
12.10.2009
1
Postęp w diabetologii to proces ciągły. Co jakiś czas, z reguły na podstawie dużych badan klinicznych, a także w związku z wprowadzeniem do terapii nowych kierunków leczniczych, dochodzi do przewartościowania metod i celów leczenia. Ponieważ w dużej mierze postęp w diabetologii dotyczy cukrzycy typu 2, choroby o charakterze pandemicznym i o zwiększającej się dramatycznie zachorowalności i chorobowości, śledzenie tego postępu jest szczególnie ważne.
12.10.2009
1
Miejsce beta-adrenolityków w leczeniu nadciśnienia tętniczego w 2009 roku
09.10.2009
Leki blokujące receptory β-adrenergiczne mają ugruntowane miejsce w leczeniu chorych z niewydolnością serca, w leczeniu chorych po przebytym zawale serca i ze stabilną chorobą wieńcową. W ostatnich latach stosowanie beta-adrenolityków jako leków pierwszego wyboru w nadciśnieniu tętniczym wzbudza wiele kontrowersji.
09.10.2009
Miejsce preparatów złożonych w terapii nadciśnienia tętniczego
09.10.2009
W ostatnich latach zarówno w Europie, jak i w USA zwiększa się dostępność i częstość stosowania preparatów złożonych stanowiących połączenie dwóch leków hipotensyjnych. Uważa się bowiem, że ze względu na wieloczynnikową patogenezę nadciśnienia pierwotnego uzasadniona jest farmakologiczna ingerencja w dwa różne układy regulujące wysokość ciśnienia tętniczego. Coraz szerzej akceptowany jest również pogląd, że u większości chorych, zwłaszcza z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, konieczne jest stosowanie dwóch i więcej leków hipotensyjnych.
09.10.2009
Terapia skojarzona oparta na antagoniście receptora angiotensyny II
09.10.2009
W ostatnich dziesięcioleciach wiedza o leczeniu nadciśnienia tętniczego została wzbogacona o wyniki szeroko zakrojonych badań klinicznych, które bezpośrednio wpływają na współczesne zalecenia dotyczące terapii nadciśnienia tętniczego. Do praktyki klinicznej wprowadzono nowe preparaty o interesujących własnościach, które zajęły ważne miejsce w leczeniu chorych z nadciśnieniem tętniczym.
09.10.2009
Leczenie chorych wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego - miejsce antagonistów receptora angiotensyny II
08.10.2009
Nadciśnienie tętnicze to jeden z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju zmian w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Dotyczy to w pierwszym rzędzie udaru mózgu, choroby wieńcowej, zawału mięśnia serca i niewydolności nerek. Badania epidemiologiczne wskazują na liniowy wzrost ryzyka sercowo-naczyniowego związanego ze wzrostem ciśnienia tętniczego.
08.10.2009