Publikacje

Oporne nadciśnienie tętnicze - postępowanie w praktyce lekarskiej
08.10.2009
Ostatnio wiele uwagi poświęca się zagadnieniu opornego nadciśnienia tętniczego. Stanowi ono istotny problem kliniczny ze względu na stosunkowo wysoką częstość występowania w populacji chorych na nadciśnienie tętnicze, obciążenie wysokim ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz konieczność przeprowadzenia właściwej diagnostyki i ustalenia skutecznego postępowania terapeutycznego.
08.10.2009
Farmakologiczne możliwości zapobiegania rozwojowi nadciśnienia tętniczego
07.10.2009
Podejmowanie prób prewencji nadciśnienia tętniczego za pomocą wdrożenia leczenia farmakologicznego (leczenia hipotensyjnego) dotyczy głównie osób zaliczonych do kategorii wysokiego prawidłowego ciśnienia krwi (stanu przednadciśnieniowego, prehypertension). Najnowsze zalecenia Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (PTNT i KLR) z 2008 roku uwzględniają klasyfikację prawidłowych wartości ciśnienia zaproponowaną w wytycznych European Society of Hypertension i European Society of Cardiology (ESH/ESC) z 2007 roku
07.10.2009
Nadciśnienie tętnicze ukryte - podejście praktyczne
07.10.2009
W ostatnim czasie duże zainteresowanie wzbudza zagadnienie nadciśnienia tętniczego ukrytego, które jest rozpoznawane jeżeli ciśnienie tętnicze w pomiarach klinicznych jest prawidłowe, a podwyższone w całodobowej rejestracji lub w samodzielnych pomiarach ciśnienia tętniczego.
07.10.2009
Steroidy kardiotoniczne (kardiotoniny) w nadciśnieniu tętniczym
06.10.2009
W ostatnich latach wykryto w organizmie ludzkim endogenne hormony o budowie podobnej do digoksyny, zwane steroidami kariotonicznymi. Hormony te odgrywają istotną rolę w regulacji ciśnienia tętniczego i natriurezy.
06.10.2009
Leki biopodobne - aktualny stan wiedzy
28.09.2009
Leki wytwarzane metodami biotechnologicznymi, tzn. z wykorzystaniem żywych komórek, są obecnie powszechnie stosowane we wszystkich dziedzinach medycyny, a ich udział w farmakoterapii wciąż się zwiększa. W celu zastosowań klinicznych w nefrologii metodami tymi wytwarzane są przede wszystkim czynniki pobudzające erytropoezę, które pozwalają na leczenie niedokrwistości towarzyszącej przewlekłej chorobie nerek.
Zaburzony rytm dobowy ciśnienia tętniczego w przewlekłych chorobach nerek - znaczenie prognostyczne i możliwości terapeutyczne
23.09.2009
Układowe ciśnienie tętnicze ulega zmianom w ciągu doby. Fizjologiczny dobowy rytm ciśnienia tętniczego charakteryzuje się najwyższymi wartościami w okresie przedpołudniowym, które następnie obniżają się i są najniższe w czasie snu w nocny, a o 10-20% niższe w stosunku do wartości dziennych. Osoby o dobowym rytmie ciśnienia z takim spadkiem nocnym są określane jako dippers. Po okresie snu w nocy ciśnienie tętnicze wzrasta przed przebudzeniem (wzrost poranny).
23.09.2009
Redukcja nasilonej albuminurii jako cel leczenia u chorych na pierwotne nadciśnienie tętnicze
21.09.2009
Albuminuria oznacza obecność albumin w moczu. Badania doświadczalne dostarczyły dowodów, że przechodzenie albumin do moczu pierwotnego, stanowiącego ultrafiltrat osocza w prawidłowym kłębuszku nerkowym, wynosi 1-2 g/24h. W warunkach fizjologicznych ściany włośniczek kłębuszkowych, stanowiące barierę filtracyjną dla albumin o bardzo złożonej budowie, nie są dla nich całkowicie nieprzepuszczalne.
21.09.2009
Zasady strajku lekarskiego
15.09.2009
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Problem
02.08.2009
Intensywne leczenie przeciwpłytkowe stanowi jeden z podstawowych elementów farmakoterapii choroby niedokrwiennej serca, szczególnie ostrych zespołów wieńcowych. Zmniejsza ono częstość występowania incydentów sercowo-naczyniowych oraz wiąże się z istotną redukcją śmiertelności.
Terapia przeciwzakrzepowa w codziennej praktyce lekarskiej
02.08.2009
3
Leki przeciwkrzepliwe stosowane są w prewencji chorób zakrzepowo-zatorowych. W zależności od mechanizmu działania rozróżniamy trzy grupy leków...
02.08.2009
3