Publikacje
Niewydolność serca to zarówno poważny problem kliniczny, jak i dotyczący zdrowia publicznego - ocenia się, że na świecie blisko 23 miliony ludzi choruje na niewydolność serca, a przewiduje się wzrost częstości zachorowań z uwagi na zwiększanie się średniej długości życia populacji.
18.05.2009
Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Autonomicznego i Amerykańskiej Akademii Neurologii hipotonia ortostatyczna (HO) definiowana jest jako spadek ciśnienia tętniczego skurczowego o 20 mmHg lub/i rozkurczowego o 10 mmHg mierzonego do 3 minut po pionizacji.
17.05.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
30.04.2009
Ze względu na rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego, które uznawane jest za jedną z chorób cywilizacyjnych, liczne gremia naukowe tworzą standardy dotyczące postępowania diagnostycznego i terapeutycznego związanego z tym schorzeniem.
29.04.2009
1
Choroby, szczególnie te dotyczące układu krążenia, podobnie jak inne wyzwania psychiczne, budzą wiele reakcji emocjonalnych (1,2) zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Również te pozytywne, takie jak na przykład nadzieja czy ulga mogą stać się problemem jeśli są bardzo intensywne, długotrwałe lub błędnie ukierunkowane.
08.03.2009
Powikłania neurologiczne w ostrych stanach kardiologicznych występują stosunkowo rzadko. Są one jednak zazwyczaj obarczone wysoką śmiertelnością i prowadzą do powstania utrwalonych deficytów neurologicznych.
08.03.2009
1
Tamponada serca to stan, który występuje kiedy zwiększone ciśnienie wewnątrzosierdziowe z powodu nagromadzenia się płynu upośledza napełnianie serca, co z kolei prowadzi do spadku pojemnosci minutowej (rzutu serca). To czy ciśnienie wewnątrzosierdziowe wzrośnie do wartości, która upośledza napełnianie (szczególnie prawego przedsionka i prawej komory), zależy zarówno od szybkości gomadzenia się płynu, jak i jego objętości.
08.03.2009
Mimo ciągłego rozwoju technik resuscytacyjnych, wciąż mniej niż 10% resuscytacji pozaszpitalnych kończy się sukcesem...
08.03.2009
Opieka nad pacjentem w ostrym stanie kardiologicznym często wiąże się z koniecznością wykonywania zabiegów i procedur będących domeną anestezjologii i intensywnej terapii.
08.03.2009
1
Śmiertelność w przebiegu wewnątrzszpitalnego zatrzymania krążenia pozostaje wysoka (około 80%) pomimo ciągłego postępu w zakresie opieki nad pacjentami oddziałów szpitalnych.
08.03.2009
1