Publikacje

Wytyczne GOLD 2017 dotyczące POChP
13.11.2017
Zapalenie odgrywa rolę w patobiologii POChP nie na tyle poznaną, by stanowiło element definicji choroby.
Medyczne, farmakoekonomiczne i prawne aspekty szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu w pytaniach i odpowiedziach
19.10.2017
Artykuł zawiera odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące zagrożeń związanych z kleszczowym zapaleniem mózgu i obowiązków pracodawców, odnoszących się do wykonywania szczepień ochronnych.
Borelioza z Lyme w Polsce. Rozpoznawanie i leczenie
17.10.2017
Kleszczy całkiem wytępić się nie da. Nie mają one naturalnych wrogów. Liczba tych pajęczaków może się zmniejszyć po wyjątkowo suchych latach lub długich mroźnych zimach.
Czy przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych może stanowić problem leczniczy w praktyce lekarza rodzinnego?
16.10.2017
Częstość występowania zarówno objawowego, jak i bezobjawowego przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych (PNKD) w populacji do 40. r.ż. jest szacowana na 3–10%
Prewencja i leczenie osteoporozy pomenopauzalnej – wytyczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej
13.10.2017
Osteoporoza jest chorobą metaboliczną układu kostnego o cichym i podstępnym przebiegu, gdyż ból często występuje dopiero po złamaniach.
Nadwrażliwość na pokarmy – ABC lekarza praktyka
11.10.2017
Nadwrażliwością na pokarmy nazywamy każde negatywne dla zdrowia skutki wynikające z oddziaływania pokarmu potencjalnie uznawanego za bezpieczny i niestanowiący zagrożenia dla większości populacji.
GOLD 2017 – badania kliniczne, zalecenia i praktyka lekarska
06.10.2017
Celem leczenia POChP pozostaje zmniejszenie ryzyka zaostrzenia i zgonu oraz poprawa tolerancji wysiłku fizycznego i jakości życia
Ambroksol – możliwości wykorzystania leku w profilaktyce negatywnych skutków zdrowotnych narażenia na zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego
05.10.2017
Populacjami zwiększonego ryzyka wystąpienia szkodliwych skutków zdrowotnych wziewnego narażenia na zanieczyszczenia powietrza są: dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na astmę, POChP i przewlekłe choroby układu krążenia.
Objawy laryngologiczne choroby refluksowej przełyku i ich leczenie
04.10.2017
Szacuje się, że około połowa dorosłej populacji krajów rozwiniętych przynajmniej raz w życiu doświadczyła objawów zarzucania żołądkowo-przełykowego, a 20–30% tej populacji cierpi z powodu GERD.
Terapia inhalacyjna – warto stale przypominać jej zasady
03.10.2017
Wytyczne GINA wskazują, że rodzaj użytego inhalatora oraz dawkowanie powinny zostać dopasowane do stanu klinicznego i preferencji chorego na astmę.