Publikacje
Celem badania było porównanie immunofenotypu blastów przy rozpoznaniu choroby i przy wznowie ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL) u dzieci oraz określenie najczęściej występujących zmian ekspresji antygenów komórkowych.
04.10.2013
Odsysanie wydzieliny z drzewa oskrzelowego u zaintubowanych pacjentów jest zabiegiem koniecznym dla utrzymania drożności dróg oddechowych. Celem pracy było ustalenie zaleceń takiego wykonania zabiegu, które redukowałyby ryzyko występowania powikłań...
Celem pracy było omówienie składu preparatów mlekozastępczych dostępnych w Polsce w kontekście wskazań do ich stosowania u dzieci.
Celem pracy była ocena rozwoju poznawczego i motorycznego dzieci w 7 r.ż. urodzonych z ekstremalnie małą urodzeniową masą ciała (ELBW), a także próba oceny szans na przeżycie i na osiągnięcie życia wolnego od ciężkich zaburzeń rozwojowych.
Diagnostyka ultrasonograficzna jest niezwykle użyteczną i powszechnie wykorzystywaną w praktyce klinicznej metodą obrazowania węzłów chłonnych. Ultrasonografia jest również bezpieczną, łatwo dostępną i przyjazną dla pacjenta techniką obrazową.
20.09.2013
1
W przypadku wznowy mięsaka Ewinga rokowanie jest bardzo poważne. Na całym świecie poszukuje się metod terapeutycznych, które mogłyby poprawić przeżycie w tej grupie chorych. Obok zwiększania intensywności konwencjonalnej chemioterapii proponuje się zastosowanie nowych schematów leczenia, w tym temozolomidu z irynotekanem.
12.09.2013
Celem niniejszej pracy była ocena częstości występowania i rodzaju wad pozasercowych u niemowląt hospitalizowanych w Klinice Kardiologii Instytutu – Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka z powodu wrodzonej patologii układu krążenia; porównanie częstości występowania innych wad rozwojowych w badanej grupie w stosunku do populacji ogólnej oraz ocena ich wpływu na przeżywalność.
12.09.2013
W pracy omówiono odległe skutki narządowe leczenia przeciwnowotworowego w dzieciństwie. Przedstawiono ich epidemiologię, czynniki ryzyka, objawy kliniczne i podstawy monitorowania takich powikłań, jak: uszkodzenie płuc i układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia wzrastania, endokrynopatie, hipogonadyzm i niepłodność oraz kolejne nowotwory będące skutkiem wcześniej stosowanej chemio- i radioterapii.
12.09.2013
Krytycznym momentem dla rozwoju alergii jest pierwsze 1000 dni życia, kiedy to różne sygnały endo- i egzogenne mają wpływ na prawidłowy rozwój płodu oraz na fenotypową ekspresję alergii. W tym okresie dziecko najintensywniej się rozwija i jednocześnie dochodzi do programowania metabolizmu, który będzie warunkował prawidłowe funkcjonowanie organizmu przez całe życie...
W ostatnich kilku latach zmieniło się nasze spojrzenie na etiologię, diagnostykę i leczenie zapaleń i zakażeń błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Proces zapalny toczący się w obrębie błony śluzowej nosa i nosogardła skutkuje wystąpieniem uciążliwych dla chorego objawów: zwiększonego wydzielania wodnistej lub śluzowej wydzieliny z jam nosa, upośledzenia drożności nosa...
05.09.2013