Publikacje
Nieżyty nosa u najmłodszych dzieci (poniżej 5. r.ż.) sprawiają wiele kłopotów pacjentom, ich rodzicom, lekarzom rodzinnym i pediatrom. Najczęściej w praktyce lekarskiej spotykamy się z ostrymi nieżytami nosa i zatok o etiologii wirusowej. Rozpoznanie w większości przypadków nie budzi wątpliwości, choroba trwa 7–14 dni i mija w wyniku leczenia objawowego...
19.04.2011
W niniejszym artykule pragniemy przybliżyć szeroką, dostępną już w Polsce ofertę szybkich testów przesiewowych, które ułatwiają podjęcie trafnej decyzji lekarskiej już w trakcie wizyty chorego w gabinecie i podczas wizyty domowej.
29.04.2010
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
12.11.2009
W chorobach układu pokarmowego występują różne objawy zarówno podmiotowe, jak i przedmiotowe, o mniej lub bardziej typowym charakterze, pozwalające właściwie ukierunkować anamnezę i postępowanie diagnostyczne. Typowe objawy mogą przemawiać za chorobą wrzodową o różnej lokalizacji, zmianami zapalnymi, kamicą żółciową, niedrożnością jelit, marskością wątroby czy nowotworem.
21.10.2009
Ziarniniakowatość Wegenera (ZW) jest martwiczym zapaleniem małych i średnich naczyń krwionośnych górnych i dolnych dróg oddechowych oraz nerek, charakteryzującym się powstawaniem ziarniniaków i obecnością przeciwciał skierowanych przeciwko proteinazie 3 neutrofilów (PR-3-ANCA). Rzadko występuje postać ograniczona wyłącznie do zajęcia górnych dróg oddechowych, częściej spotyka się scharakteryzowaną na wstępie triadę Wegenera (zapalenie naczyń, ziarniniaki i przeciwciała ANCA) lub występowanie zmian dodatkowo w wielu narządach, o różnej lokalizacji i nasileniu: w narządzie wzroku, skórze, układzie ruchu, układzie nerwowym, przewodzie pokarmowym, moczowo-płciowym i w sercu.
25.09.2009
1
Zespół hemolityczno-mocznicowy i zakrzepowa plamica małopłytkowa - kryteria diagnostyczne i leczenie
Zespół hemolityczno-mocznicowy (haemolytic uremic syndrome, HUS) i zakrzepowa plamica małopłytkowa (thrombotic thrombocytopenic purpura, TTP) są współcześnie coraz częściej uważane za jeden zespół chorobowy nazywany mikroangiopatią zakrzepową (thrombotic microangiopathy, TMA lub HUS/TTP). Zarówno HUS, jak i TTP są spowodowane powstawaniem w małych naczyniach zakrzepów, złożonych głównie z czynnika von Willebranda (vWF) i płytek krwi.
24.09.2009
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
30.04.2009
20.12.2008