Publikacje

Bezpieczeństwo pacjenta w Polsce w świetle analizy zdarzeń medycznych
12.03.2018
Badania naukowe wykazują, że dostępne są metody skutecznego zapobiegania od 50 do 70% zdarzeń niepożądanych.
Emolienty i kosmetyki dla dzieci a zagrożenie alergią kontaktową
05.03.2018
Emolienty i kosmetyki zalecane przez lekarzy mogą znacząco przyczynić się do rozwoju wyprysku kontaktowego.
Opiniowanie w sprawach z podejrzenia błędu medycznego. Cz. 2. Dowód z opinii biegłego w sprawach z podejrzenia błędu medycznego – oczekiwania, możliwości, zagrożenia…
07.02.2018
Organy procesowe mają coraz większą trudność z pozyskaniem chętnych do opiniowania biegłych, wysokiej klasy specjalistów, dysponujących wiedzą kliniczną i pożądanym wysokim doświadczeniem, ale także choćby podstawami znajomości zagadnień prawa procesowego i zasad opiniowania sądowo-lekarskiego.
Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń (GPA) – nowe standardy terapeutyczno-diagnostyczne
05.12.2017
Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń (granulomatosis with polyangiitis, GPA) jest chorobą układową, której towarzyszą zmiany zapalne zajmujące ścianę małych i średnich tętnic oraz żył.
Medyczne, farmakoekonomiczne i prawne aspekty szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu w pytaniach i odpowiedziach
19.10.2017
Artykuł zawiera odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące zagrożeń związanych z kleszczowym zapaleniem mózgu i obowiązków pracodawców, odnoszących się do wykonywania szczepień ochronnych.
Borelioza z Lyme w Polsce. Rozpoznawanie i leczenie
17.10.2017
Kleszczy całkiem wytępić się nie da. Nie mają one naturalnych wrogów. Liczba tych pajęczaków może się zmniejszyć po wyjątkowo suchych latach lub długich mroźnych zimach.
Prewencja i leczenie osteoporozy pomenopauzalnej – wytyczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej
13.10.2017
Osteoporoza jest chorobą metaboliczną układu kostnego o cichym i podstępnym przebiegu, gdyż ból często występuje dopiero po złamaniach.
Wybrane choroby bakteryjne skóry
12.10.2017
Do zakażeń skóry dochodzi w sprzyjających okolicznościach, takich jak: choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, niewydolność nerek), nadpotliwość i maceracja skóry, naruszenie bariery naskórkowej lub obniżenie odporności.
Leki biologiczne w leczeniu trudnych chorych z atopowym zapaleniem skóry
29.08.2017
Najbardziej typowym dla AZS objawem jest nasilony świąd, powodujący niekiedy zaburzenia snu, oraz zmiany skórne o charakterze wypryskowym.