Publikacje

Bóle głowy w chorobach autoimmunologicznych
13.02.2017
Zapalenia naczyń w chorobach autoimmunologicznych są ważnymi przyczynami wtórnych bólów głowy. W artykule omówiono częstość występowania bólów głowy w pierwotnych i wtórnych zapaleniach naczyń ośrodkowego układu nerwowego.
Czy dzieci chorują tylko za dnia? Czyli o jakich zaburzeniach snu powinien wiedzieć pediatra
19.01.2017
Zaburzenia snu mogą wystąpić już w wieku niemowlęcym i nieleczone nasilają się. Często już prosta interwencja w zakresie higieny snu przynosi świetne rezultaty. Dlatego zasadne jest poszerzenie wywiadu o tematy związane ze snem przy każdej wizycie dziecka w gabinecie pediatry.
Nadwrażliwość na dodatki do żywności
13.01.2017
Do dodatków do żywności zaliczamy zarówno substancje dodatkowe (food additives), czyli składniki, które są wprowadzane do produktów spożywczych dla celów technologicznych i nie są spożywane odrębnie jako żywność, jak i składniki dodawane do żywności, których użycie nie budzi zastrzeżeń, np. skrobia ziemniaczana, żelatyna, cukier.
Nadwrażliwość na leki przeciwgorączkowe u dzieci
12.01.2017
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są powszechnie stosowane u dzieci w objawowym leczeniu infekcji. NLPZ są następną po antybiotykach najczęstszą grupą leków, po których występują reakcje nadwrażliwości.
Zachowania zdrowotne polskich lekarzy
07.12.2016
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
07.12.2016
Lekarz w obliczu przestępstwa
05.12.2016
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
Neurosarkoidoza – obraz kliniczny, diagnostyka i leczenie
05.12.2016
Neurosarkoidoza może dotyczyć wielu struktur układu nerwowego, najczęściej są to jednak: nerwy czaszkowe, układ podwzgórzowo-przysadkowy, opony mózgowo-rdzeniowe, półkule mózgowe, rdzeń kręgowy oraz nerwy obwodowe.
Hipochondria wczoraj i dziś
30.11.2016
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.
Gdy umiera dziecko…
25.11.2016
Nie jest łatwo pogodzić się z faktem umierania. Ciężko nam zrozumieć śmierć starszej osoby, choć potrafimy sobie to wytłumaczyć: ona przeżyła swoje życie…, kochała…, w końcu „…mors certa, hora incerta…”
Medycyna a koniec życia
24.11.2016
Fakty są następujące: dzisiaj rodzimy się, żyjemy i umieramy „w” medycynie (a niekiedy, niestety, „z powodu” medycyny). W krajach rozwiniętych 70% ludzi umiera w szpitalu, co sprawia, że cały szereg sondaży opinii publicznej wskazuje na nieludzkie warunki końca naszego życia.