Publikacje

Zachowania zdrowotne polskich lekarzy
07.12.2016
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
07.12.2016
Lekarz w obliczu przestępstwa
05.12.2016
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
Choroby nerek w kardiologii
01.12.2016
W stanie fizjologii ścisła interakcja pomiędzy sercem i nerką ma kluczowe znaczenie we wzajemnej regulacji czynności obu tych narządów. Dysfunkcja jednego z nich wywołuje kaskadę zdarzeń patofizjologicznych prowadzących do pogorszenia czynności drugiego, zmienia przebieg kliniczny i stanowi szczególne wyzwanie terapeutyczne dla klinicystów: kardiologów i nefrologów.
Hipochondria wczoraj i dziś
30.11.2016
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.
Możliwość zastosowania śliny jako materiału do badań diagnostycznych w chorobach układu sercowo-naczyniowego
25.11.2016
W dobie upowszechnienia w diagnostyce laboratoryjnej szybkich, nieinwazyjnych i możliwie tanich testów przesiewowych, ślina wydaje się być materiałem, na który powinniśmy zwrócić większą uwagę.
Gdy umiera dziecko…
25.11.2016
Nie jest łatwo pogodzić się z faktem umierania. Ciężko nam zrozumieć śmierć starszej osoby, choć potrafimy sobie to wytłumaczyć: ona przeżyła swoje życie…, kochała…, w końcu „…mors certa, hora incerta…”
Medycyna a koniec życia
24.11.2016
Fakty są następujące: dzisiaj rodzimy się, żyjemy i umieramy „w” medycynie (a niekiedy, niestety, „z powodu” medycyny). W krajach rozwiniętych 70% ludzi umiera w szpitalu, co sprawia, że cały szereg sondaży opinii publicznej wskazuje na nieludzkie warunki końca naszego życia.
Profilaktyka zakażeń szpitalnych w oddziale pediatrycznym – doświadczenia własne
21.11.2016
Według raportu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control; ECDC) z 2013 roku rocznie w Europie na zakażenie szpitalne zapada ponad 4 miliony pacjentów, co stanowi główny problem zdrowia publicznego. Średnia częstość występowania zakażeń szpitalnych wśród pacjentów hospitalizowanych w europejskich szpitalach pracujących w trybie ostrodyżurowym wynosi 5,7% (95% CI: 4,5–7,4%).
Zastój narządowy w niewydolności serca
16.11.2016
Ostatnie lata przyniosły duże zmiany w rozumieniu różnych aspektów niewydolności serca (NS). Odkurzono wreszcie dawną koncepcję zastoju żylnego (backward failure), jako jednego z najważniejszych ogniw w genezie objawów, ale także progresji NS.
Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy
16.11.2016
Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy (ASA) charakteryzuje się występowaniem objawów tzw. triady aspirynowej, do których należą: astma oskrzelowa, przewlekły nieżyt nosa i zatok oraz polipy na błonie śluzowej nosa. Choroba dotyczy około 1% populacji ogólnej, a w grupie chorych na astmę oskrzelową częstość występowania może wynosić nawet 10%.