Publikacje

Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
08.03.2017
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.
Odpowiedzialność cywilna za szkody wynikające z upadków szpitalnych
08.03.2017
Upadki w szpitalu są jednymi z najczęściej występujących zdarzeń niepożądanych. W piśmiennictwie międzynarodowym szacuje się, iż statystycznie na 1000 osobodni przypada od 5 do 18 upadków.
Bóle głowy w chorobach autoimmunologicznych
13.02.2017
Zapalenia naczyń w chorobach autoimmunologicznych są ważnymi przyczynami wtórnych bólów głowy. W artykule omówiono częstość występowania bólów głowy w pierwotnych i wtórnych zapaleniach naczyń ośrodkowego układu nerwowego.
Nowe perspektywy leczenia immunomodulacyjnego w chorobach dróg oddechowych
26.01.2017
Szczególnie w pediatrii nawracające infekcje dróg oddechowych są uciążliwym problemem dla całej rodziny, powodują częste nieobecności dziecka w przedszkolu czy szkole, a opiekunów w pracy.
Nowe strategie w leczeniu atopowego zapalenia skóry
16.01.2017
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęstszych chorób skóry, charakteryzująca się suchą skórą, świądem i wypryskiem wymagającym długotrwałego leczenia. Chorobą dotkniętych jest aż do 10–20% osób w krajach zachodnich i wykazuje ona tendencję wzrostową.
Alergia na antybiotyki β-laktamowe u dzieci
11.01.2017
Rzeczywista częstość alergii na antybiotyki nie jest znana. Badania rejestracyjne leków nie skupiają się na ustaleniu, czy objawy niepożądane, które wystąpiły, są wynikiem alergii, czy doszło do nich w innym mechanizmie.
Zachowania zdrowotne polskich lekarzy
07.12.2016
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
07.12.2016
Lekarz w obliczu przestępstwa
05.12.2016
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
Czynniki warunkujące remisję wczesnodziecięcej obturacji i astmy
22.11.2016
Obturacyjne zapalenie oskrzeli i świszczący oddech, (wheezy bronchitis i wheezing) określają patologię układu oddechowego u dzieci do 5. roku życia. Astma rozpoczyna się u dzieci wcześnie, a powyższe objawy stanowią jej wczesną manifestację kliniczną.
Leczenie immunosupresyjne i jego powikłania u pacjentów po przeszczepieniu serca
04.11.2016
Z uwagi na coraz większą liczbę pacjentów po przebyciu przeszczepienia narządowego i związaną z tym rosnącą grupę osób objętych terapią immunosupresyjną, niezwykle ważna jest popularyzacja wiedzy na temat tego leczenia, jak również zwiększenie świadomości o możliwych interakcjach lekowych.