Publikacje

Profil dorosłych chorujących na POChP w Polsce
08.09.2017
Obserwacja historii naturalnej POChP wskazuje, że występuje ona częściej u osób powyżej 40. roku życia niż u pacjentów młodszych, a palenie tytoniu jest najważniejszym czynnikiem ryzyka jej rozwoju.
Samokontrola glikemii – kluczowy element w dążeniu do optymalnej kontroli metabolicznej cukrzycy
06.09.2017
Możliwość badania stężenia glukozy w krwi w warunkach domowych była jednym z większych osiągnięć w diabetologii. Została wprowadzona w latach 70. XX wieku i doskonalona w kolejnych dekadach.
Edukacja diabetologiczna – praktyczne zasady i narzędzia do jej prowadzenia
05.09.2017
W cukrzycy spotykamy się z wieloma problemami psychologicznymi, np. brakiem motywacji, akceptacji choroby, depresją (obserwowaną u ok. 20% chorych), zaburzeniami odżywiania itp.
Rola polifosforanów w procesie krzepnięcia krwi i w rozwoju stanu zapalnego
05.09.2017
Ostatnie badania wskazują, że polyP są czynnikiem prokoagulacyjnym przyspieszającym krzepnięcie krwi, poprzez inicjowanie aktywacji szlaku wewnątrzpochodnego oraz promowanie aktywacji czynnika V i XI przez trombinę.
Kaszel – objaw czy choroba?
31.08.2017
Długotrwały kaszel jest objawem niepokojącym i uciążliwym, powodującym zgłaszanie się chorych z prośbą o diagnostykę i leczenie. Około 40% przyjęć do oddziałów pulmonologicznych/alergologicznych stanowi długo trwający, niewyjaśniony kaszel.
Rehabilitacja psychologiczna stosowana u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca w okresie ostatnich trzydziestu lat
29.08.2017
W połowie lat 90. XX wieku wprowadzono nowoczesne inwazyjne metody diagnozy i leczenia chorób układu krążenia. Wraz z zastosowaniem nowoczesnych metod leczenia inwazyjnego zmieniły się metody prowadzenia rehabilitacji psychologicznej.
Czy obecność obturacyjnego bezdechu sennego zmienia wskazania do wszczepienia stymulatora serca? – opis przypadków
24.08.2017
W przedstawionej pracy ukazano dwa różne oblicza bradyarytmii przy stwierdzanym obturacyjnym bezdechu sennym, co warunkowało różnice w dalszym postępowaniu terapeutycznym
Dehumanizacja współczesnej medycyny: przyczyny i przeciwdziałanie
22.08.2017
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
22.08.2017
Zastosowanie leków mukolitycznych w przewlekłych chorobach układu oddechowego
18.08.2017
Poprawnie funkcjonujący aparat śluzowo-rzęskowy umożliwia stałe oczyszczanie dróg oddechowych i stanowi istotny mechanizm nieswoistej ochrony przed licznymi wdychanymi czynnikami chorobotwórczymi.
Zaniewidzenie połowicze w przebiegu zawału serca z uniesieniem odcinka ST ściany dolnej
18.08.2017
Za pierwotną przyczynę niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego uznano przemijające niedokrwienie mięśnia sercowego powodujące dekompensację hemodynamiczną amplifikowaną współistniejącą miażdżycą tętnic szyjnych.