Publikacje

Zasady stosowania leków w ciąży
13.01.2009
U kobiety ciężarnej zachodzą liczne fizjologiczne zmiany, między innymi w układzie krążenia. Największe związane są ze wzrostem objętości krwi, zwiększeniem unaczynienie oraz perfuzji narządów, takich jak nerki czy skóra, aktywnością układu krzepnięcia, aktywnością, zużyciem oraz wytwarzaniem płytek krwi, a także wzrostem stężenia większości innych czynników krzepnięcia.
13.01.2009
Leczenie cukrzycy u kobiet w ciąży
13.01.2009
Ciąża powikłana cukrzycą jest obecnie uważana za najczęstszą patologię położniczą. W leczeniu ciężarnych z cukrzycą kluczową rolą jest utrzymanie normoglikemii, co zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrych i odległych powikłań zarówno dla matki, jak i dla płodu. Leczenie zaburzeń gospodarki węglowodanowej różni się w zależności od typu cukrzycy, inne jest w cukrzycy ciążowej (Gestational Diabetes Mellitus, GDM), a inne w przedciążowej (Pregestational Diabetes Mellitus, PGDM).
13.01.2009
Leczenie antyarytmiczne u kobiet w ciąży
13.01.2009
Zaburzenia rytmu serca w populacji osób dorosłych są zjawiskiem bardzo częstym. Są one również, razem z objawami niewydolności serca, najczęstszą przyczyną konsultacji kardiologicznych u kobiet ciężarnych.
13.01.2009
Różnice w leczeniu niewydolności serca u kobiet i mężczyzn
13.01.2009
Niewydolność serca (NS) od kilku lat staje się priorytetem we współczesnej kardiologii. Ogromny postęp w niemal każdej dziedzinie medycyny w ostatnich dziesięcioleciach sprawił, że udało się w zasadzie wyeliminować nowe przypadki nabytych wad zastawkowych; dostępne, nowoczesne dobrze tolerowane leki hipotensyjne istotnie poprawiły rokowanie w nadciśnieniu tętniczym; wprowadzenie metod kardiologii interwencyjnej zrewolucjonizowało podejście do leczenia ostrych zespołów wieńcowych; a stosowanie leków przeciwpłytkowych i statyn umożliwiło poprawę wyników leczenia stabilnej choroby wieńcowej.
13.01.2009
Wyzwania w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego mężczyzn po 50. roku życia
13.01.2009
Wiadomo, że choroby układu sercowo-naczyniowego (cardiovascular diseases, CVD) są główną przyczyną zgonów w krajach europejskich. Jednocześnie dokonuje się ogromny postęp w rozpoznawaniu, leczeniu i zapobieganiu tym schorzeniom, szczególnie w zakresie choroby wieńcowej. Niestety istnieją pewne ograniczenia, które wynikają głównie z przyczyn socjoekonomicznych, gospodarczych i psychologicznych. Dlatego też postępowanie, szczególnie leczenie w chorobach CVD, nadal pozostaje dużym wyzwaniem. Interesującą, dla lekarza, grupą chorych są mężczyźni w wieku średnim.
13.01.2009
Wybrane schorzenia kardiologiczne a ciąża
13.01.2009
Kobiety w ciąży ze współistniejącą chorobą serca stanowią niecały procent wszystkich ciężarnych. Ze względu na większą liczbę późnych ciąż, korygowanie w dzieciństwie wrodzonych wad serca oraz wcześniejsze rozpoznawanie innych schorzeń kardiologicznych, takich jak nadciśnienie tętnicze, dysfunkcja lewej komory czy choroba wieńcowa, możemy spodziewać się wzrostu liczby ciężarnych wymagających opieki kardiologicznej.
13.01.2009
20.11.2008
Najczęstsze błędy diagnostyczne w interpretacji badań spirometrycznych
05.11.2008
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
Szczepionka - przyszłość leczenia nadciśnienia tętniczego
07.10.2008
1
Na świecie nadciśnienie tętnicze (NT) stwierdzono u około miliarda osób powyżej 18. roku życia. W Stanach Zjednoczonych i Europie Wschodniej około 30% dorosłych cierpi na tę chorobę (1). Zgodnie z zaleceniami European Society of Hypertension i European Society of Cardiology (ESH/ESC) z 2007 roku wartości ciśnienia upoważniające do rozpoznania nadciśnienia tętniczego określono na co najmniej 140/90 mmHg.
07.10.2008
1
Epidemiologia nadciśnienia tętniczego w Polsce. Podsumowanie badań wykonanych w ramach Narodowego Programu POLKARD w latach 2002-2007
07.10.2008
Nadciśnienie tętnicze (NT), obok zaburzeń lipidowych i palenia papierosów, wywiera główny wpływ na złą sytuację epidemiologiczną w Polsce, kraju o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym (s.-n.). Głównym celem Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego - POLKARD jest redukcja umieralności przedwczesnej w latach 2003-2012 co najmniej o 30%.
07.10.2008