Publikacje

ACO: nakładanie astmy i POChP – nowe spojrzenie
17.08.2017
Pojęcie zespołu nakładania astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) –– ACOS (lub w polskim piśmiennictwie ZNAP) – zostało szerzej przedstawione w standardach GINA w 2014 r. Co ciekawe najnowsza aktualizacja GINA 2017 zrezygnowała z pojęcia zespołu nakładania (ACOS) na rzecz nakładania astmy i POChP (ACO).
Zmiany w układzie oddechowym w przebiegu układowych chorób tkanki łącznej
17.08.2017
Powikłania płucne w chorobach układowych tkanki łącznej występują często, zwykle pojawiają się po rozpoczęciu wspólnych objawów, ale mogą być również pierwszą manifestacją choroby układowej.
Nowe leki w leczeniu POChP: kombinacja tiotropium i olodaterolu w inhalatorze Respimat – u kogo stosować?
16.08.2017
W Polsce stwierdza się występowanie utrwalonej obturacji oskrzeli w ≥ 2. kategorii spirometrycznej według GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) u ponad 10% populacji po 40. roku życia. Badania epidemiologiczne wskazują, że POChP może występować u ok. 27,7% mężczyzn i 16,6% kobiet po 45. roku życia.
POChP: standardy diagnostyki i leczenia – co nowego w GOLD 2017
10.08.2017
W GOLD 2017 modyfikacji uległa definicja przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), w której zabrakło zapalenia jako mechanizmu powodującego uszkodzenie dróg oddechowych i pęcherzyków płucnych.
Problemy nefrologiczne u chorych z cukrzycą
02.08.2017
Cukrzycowa choroba nerek stanowi obecnie w Polsce i na świecie najczęstszą przyczynę schyłkowej niewydolności nerek (od 30 do 50% ogółu chorych).
Starzenie się układu immunologicznego
01.08.2017
Wiek wpływa jednocześnie na odporność wrodzoną i nabytą, jednak dokładny mechanizm związany ze starzeniem układu immunologicznego nie został w pełni poznany.
01.08.2017
Tężyczka – objaw czy rozpoznanie
14.07.2017
Obecnie są dwa podziały rodzajów tężyczki: etiologiczny oraz kliniczny, opierający się na spontaniczności ujawniania się jej objawów (jawna, utajona). Podział etiologiczny zakłada natomiast obecność tężyczki hipo- i normokalcemicznej, co praktycznie pokrywa się z podziałem na tężyczkę jawną i utajoną.
Leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc
11.07.2017
Wtórna nadczynność przytarczyc stanowi częste zaburzenie związane z przewlekłą chorobą nerek (PChN). Wzrost syntezy i sekrecji parathormonu (PTH) jest wtórny do retencji fosforanów, zmniejszenia stężenia kalcytriolu (1,25(OH)2D), wzrostu stężenia FGF-23, a w późniejszym okresie – obniżenia stężenia wapnia zjonizowanego w surowicy.
Zalecenia żywieniowe i modyfikacja stylu życia pacjentów z chorobą refluksową przełyku
11.07.2017
W praktyce warto odróżnić refluks żołądkowo-przełykowy od choroby refluksowej przełyku. Refluks żołądkowo-przełykowy to zarzucanie najczęściej kwaśnej treści z żołądka do przełyku z powodu niewydolności dolnego zwieracza przełyku.
Rola kwasu ursodeoksycholowego w leczeniu schorzeń gastroenterologicznych
10.07.2017
Jednym z interesujących aspektów współczesnej medycy jest odkrywanie nowych właściwości znanych od lat leków. Często są to substancje, które stosowano już, z zadziwiającą trafnością, w odległych czasach historycznych. Znamiennym przykładem tego typu substancji jest kwas ursodeoksycholowy.