Publikacje

Samodzielne pomiary ciśnienia tętniczego - rola w nadciśnieniu tętniczym
07.10.2008
Samodzielne pomiary ciśnienia tętniczego (pomiary domowe) to pomiary ciśnienia tętniczego wykonywane przez chorego samodzielnie lub przez kogoś z jego otoczenia, najczęściej w domu chorego. Mogą być one wykonywane za pomocą aparatów tradycyjnych (rtęciowych/aneroidowych), półautomatycznych lub automatycznych .
07.10.2008
Udział aldosteronu w patogenezie nadciśnienia tętniczego - implikacje praktyczne
07.10.2008
2
W ostatnich latach wiedza na temat roli aldosteronu w patogenezie nadciśnienia tętniczego znaczne się poszerzyła w wyniku poznania jego nowych właściwości biologicznych i mechanizmów odpowiedzialnych za wytwarzanie. W istotny sposób uległy zmianie dotychczasowe poglądy na znaczenie tego hormonu w patofizjologii układu sercowo-naczyniowego.
07.10.2008
2
Powikłania narządowe nadciśnienia tętniczego u dzieci
07.10.2008
Uszkodzenie narządowe w przebiegu nadciśnienia tętniczego (NT) jest uznawane za konsekwencję urazu hemodynamicznego i narażenia na towarzyszące zaburzenia metaboliczne. Ocena powikłań narządowych należy do podstawowego zakresu badań diagnostycznych u chorych na nadciśnienie tętnicze i pozwala na określenie ryzyka sercowo-narządowego.
07.10.2008
Incydentaloma nadnerczy u chorych z nadciśnieniem tętniczym
07.10.2008
Nowoczesne metody obrazowania - ultrasonografia (USG), tomografia komputerowa (TK), badanie rezonansu magnetycznego (MRI) - umożliwiły uwidocznienie zmian anatomicznych w narządach trudno dotychczas dostępnych w tradycyjnych badaniach radiologicznych. Wraz z wdrożeniem tych metod została uruchomiona lawina przypadkowych odkryć obecności guzów w różnych narządach i tkankach.
07.10.2008
Rola nowych beta-adrenolityków w leczeniu chorych na nadciśnienie tętnicze - miejsce nebiwololu
07.10.2008
W ostatnich latach stosowanie β-adrenolityków jako leków pierwszego wyboru w nadciśnieniu tętniczym budzi wiele kontrowersji. Jest to związane z opublikowaniem wyników kilku metaanaliz, w których wykazano, że inne leki hipotensyjne przynoszą większe korzyści w odniesieniu do zmniejszenia częstości zdarzeń sercowo-naczyniowych niż β-adrenolityki.
07.10.2008
Leczenie nadciśnienia tętniczego u chorych z zespołem metabolicznym w świetle nowych wytycznych i dużych badań klinicznych
07.10.2008
W licznych badaniach epidemiologicznych i klinicznych prowadzonych w ostatnich latach wykazano, że zespół metaboliczny jest obarczony szczególnie dużym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych.
07.10.2008
Leczenie skojarzone nadciśnienia tętniczego oparte na sartanach i amlodypinie - aktualny stan wiedzy
07.10.2008
W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp farmakologicznego leczenia nadciśnienia tętniczego. Nowe możliwości terapii nadciśnienia tętniczego, jakie powstały w tym czasie, są wynikiem wszechstronnego podejścia do złożonej patofizjologii nadciśnienia pierwotnego i pogłębionej wiedzy dotyczącej tego zagadnienia.
07.10.2008
Rola antagonistów receptora angiotensyny II w leczeniu chorych z grupy dużego ryzyka sercowo-naczyniowego - implikacje badania ONTARGET
07.10.2008
Na początku 90. lat XX wieku do leczenia nadciśnienia tętniczego wprowadzono preparaty o działaniu antagonistycznym wobec receptora AT1 angiotensyny II, potocznie określane sartanami. Poza losartanem - pierwszym wysoce selektywnym antagonistą receptora AT1 - w praktyce klinicznej znalazły zastosowanie inne leki z grupy selektywnych antagonistów receptorów angiotensyny II - eprosartan, irbesartan, kandesartan, olmesartan, telmisartan, walsartan i inne.
07.10.2008
Leczenie nadciśnienia tętniczego u chorych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego
07.10.2008
U starszych mężczyzn, najczęściej w 6. lub 7. dekadzie życia, zwiększa się częstość występowania łagodnego rozrostu stercza. Obserwacje kliniczne wskazują na częste współistnienie tego stanu patologicznego z nadciśnieniem tętniczym
07.10.2008
Stymulacja baroreceptorów szyjnych jako nowa metoda terapii opornego nadciśnienia tętniczego
07.10.2008
1
Nadciśnienie tętnicze jest nadal jednym z najważniejszych i najbardziej rozpowszechnionych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Chociaż w ostatnich latach dokonano niekwestionowanego postępu w leczeniu nadciśnienia tętniczego, istnieje znaczny odsetek chorych, u których mimo przewlekłej skojarzonej farmakoterapii ciśnienie tętnicze nie osiąga wartości prawidłowych.
07.10.2008
1