Publikacje
Zgodnie z wynikami badań naukowych prowadzonych wg zasad EBM β2-mimetyki - leki pobudzające receptory β2-adrenergiczne stanowią podstawową grupę leków stosowanych w obturacji dróg oddechowych. Międzynarodowe zalecenia GOLD podkreślają znaczenie tej grupy leków zarówno w monoterapii, jak również w skojarzeniu z innymi lekami rozkurczowymi oraz glikokortykosteroidami (GKS) u chorych na POChP.
11.10.2010
Palenie tytoniu było największą zdrowotną plagą XX wieku, która spowodowała zmianę epidemiologii wielu schorzeń oraz przedwczesną śmierć około 100 milionów osób. Doszło do ogromnego wzrostu zachorowalności i chorobowości na raka płuca, zawał mięśnia sercowego, czy POChP. Obecnie ocenia się, iż na świecie co roku przedwcześnie umiera ponad 4 miliony palaczy, a liczba ta może wkrótce ulec podwojeniu.
08.09.2010
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) stanowi poważny problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny współczesnego świata. Należy do najczęstszych chorób układu oddechowego, jest jedną z głównych przyczyn przewlekłej chorobowości i umieralności na całym świecie. Według danych WHO na POChP choruje obecnie ponad 210 milionów ludzi na świecie, w tym 80 milionów na jej postać umiarkowaną lub ciężką.
07.06.2010
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to poddająca się prewencji i leczeniu choroba o charakterze ogólnoustrojowym, w której dochodzi do niecałkowicie odwracalnego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe (1). Ograniczenie to jest zwykle postępujące i wiąże się z nieprawidłową odpowiedzią zapalną płuc na szkodliwe pyły lub gazy. W Polsce typowe dla POChP zmiany w układzie oddechowym stwierdza się u ok. 10% populacji po 40. r.ż.
Astma ciężka i steroidooporna jest problemem, z którym nie umiemy sobie obecnie poradzić. Chociaż występuje tylko u 10% chorych, śmiertelność w tej grupie jest najwyższa, koszty hospitalizacji i leczenia tej małej populacji pacjentów wynoszą ponad 50% wszystkich kosztów związanych z leczeniem astmy.
24.05.2010
Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, którą klinicznie charakteryzuje nadreaktywność oskrzeli, zmienna, odwracalna obturacja i związane z nią objawy kliniczne: duszność, świszczący oddech i kaszel. Terapia astmy polega na opanowywaniu zapalenia oraz działaniu bronchodilatacyjnym i bronchoprotekcyjnym.
24.05.2010
Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną o różnej etiologii i różnym obrazie klinicznym. Należy ona do jednych z najczęściej rozpoznawanych chorób przewlekłych u dzieci w praktyce lekarza rodzinnego.
Z powodu zmian we wrażliwości drobnoustrojów antybiotyki porównuje się dziś do cennych surowców naturalnych, których zapasy szybko się kurczą. Wynika to z faktu, iż w wyniku rozwijającej się lekooporności, wiele antybiotyków traci swoją aktywność wobec różnych gatunków bakterii, a nowe aktywne substancje pojawiają się w bardzo ograniczonym zakresie, między innymi na skutek braku nowych celów w komórce bakteryjnej i niechęci przemysłu farmaceutycznego do inwestycji badawczych w tym obszarze.
23.04.2010
Astma należy do najczęstszych przewlekłych chorób układu oddechowego. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 300 milionów ludzi na świecie choruje na astmę. Obserwuje się też stałą tendencję wzrostową w zakresie zachorowań i prognozuje, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat liczba ta może zwiększyć się nawet do 400 milionów.
18.11.2009
Zastosowanie glikokortykosteroidów (GKS) do leczenia chorych na astmę miało decydujący wpływ na naturalny przebieg choroby. Wprowadzone w latach 70. glikokortykosteroidy wziewne (wGKS) stały się złotym standardem postępowania u chorych na astmę przewlekłą.