Publikacje
Ostatnia dekada, od ogłoszenia Kryteriów Rzymskich III w 2006 r. do przedstawienia uaktualnionych Kryteriów Rzymskich IV w roku 2016, była okresem intensywnych badań w zakresie neurogastroenterologii i przełomowego postępu w tej dziedzinie. Istotne znaczenie miało zintegrowanie wysiłków badaczy prowadzących badania podstawowe i klinicystów, co wiązało się z dynamicznym rozwojem medycyny translacyjnej.
Zjawisko niedoboru witaminy D można określić „pandemią” ostatniego dziesięciolecia. Liczne dane literaturowe wskazują na związek niedoboru witaminy D z rozwojem różnych chorób.
Ból neuropatyczny jest rodzajem bólu patologicznego (niereceptorowego). Według definicji jest to ból powstający w następstwie uszkodzenia lub dysfunkcji ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego.
15.02.2017
Podwyższone stężenie homocysteiny wpływa destrukcyjnie na komórki śródbłonka naczyń, m.in. przyspiesza proces degradacji elastyny w ścianie naczynia, powoduje wzmożoną proliferację mięśni gładkich, generuje stres oksydacyjny w konsekwencji, prowadząc do peroksydacji lipidów,
14.02.2017
Zapalenia naczyń w chorobach autoimmunologicznych są ważnymi przyczynami wtórnych bólów głowy. W artykule omówiono częstość występowania bólów głowy w pierwotnych i wtórnych zapaleniach naczyń ośrodkowego układu nerwowego.
POChP należy podejrzewać u każdej osoby po 40. r.ż. palącej papierosy i skarżącej się na przewlekły kaszel z odkrztuszaniem, a zwłaszcza wówczas, gdy skarży się dodatkowo na duszność wysiłkową.
13.02.2017
36-letni mężczyzna został skierowany do Kliniki z rozpoznaniem astmy trudnej, opornej na leczenie, steroidozależnej, w celu rozważenia kwalifikacji do leczenia biologicznego humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym anty IgE – omalizumabem.
10.02.2017
Bilastyna jest odwrotnym agonistą receptora histaminowego H1. Oznacza to, że stabilizuje jego konformację w pozycji nieaktywnej, uniemożliwiając przyłączenie się cząsteczki histaminy.
09.02.2017
Idealny produkt leczniczy powinien posiadać cechy dobrej przyswajalności substancji czynnej, charakteryzować się szybkim początkiem działania oraz utrzymywaniem stężenia w miejscu receptorowym w takim czasie, aby uzyskać wysoki profil bezpieczeństwa przy minimalizacji działań niepożądanych.
Niedokrwistość jest najczęstszą pozajelitową manifestacją nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ), wiążącą się z istotnym pogorszeniem jakości życia oraz wzrostem wskaźnika hospitalizacji. Etiopatogeneza niedokrwistości w przebiegu NChZJ jest wieloczynnikowa.