Publikacje

Stymulacja resynchronizująca jako metoda leczenia wybranych pacjentów z niewydolnością serca
22.12.2006
Niewydolność serca jest jednym z głównych problemów współczesnej kardiologii. Jest złożonym zespołem klinicznym obarczonym złym rokowaniem, koniecznością częstych hospitalizacji i znacznym pogorszeniem jakości życia chorego.
Wszczepialny kardiowerter-defibrylator serca
22.12.2006
1
Najczęstszą przyczyną zgonu w populacji ludzi dorosłych w świecie uprzemysłowionym jest nagła śmierć sercowa spowodowana chorobą wieńcową.
Jakość życia, problemy psychologiczne i adaptacyjne po implantacji automatycznego kardiowertera-defibrylatora serca
22.12.2006
Każdego roku wzrasta w Polsce liczba pacjentów z implantowanym kardiowerterem-defibrylatorem serca...
22.12.2006
Znaczenie niechirurgicznej rewaskularyzacji w leczeniu zaburzeń rytmu serca
22.12.2006
Przedwczesne pobudzenia komorowe pojedyncze, nawet częste oraz nieutrwalony częstoskurcz komorowy nie mają jednoznacznego znaczenia prognostycznego dla przewidywania nagłego lub nie nagłego zgonu sercowego, chyba że arytmia jest wczesnym objawem organicznej choroby serca.
Stosowanie wybranych leków kardiologicznych u chorych na przewlekłą niewydolność nerek
22.12.2006
1
Przewlekła niewydolność nerek (pnn) jest zespołem chorobowym rozwijającym się w przebiegu przewlekłych nefropatii, prowadzącym do upośledzenia wszystkich funkcji nerek, w tym również czynności metabolicznej i wydalniczej wielu leków.
Polekowy zespół wydłużonego QT
22.12.2006
Nabyty zespół wydłużonego QT charakteryzuje się wydłużeniem odstępu QT w ekg oraz występowaniem zagrażających życiu komorowych zaburzeń rytmu serca. W niniejszej pracy omówiono przyczyny nabytego LQTS, a także czynniki ryzyka oraz sposoby leczenia polekowego częstoskurczu torsade de pointes.
Indukowane amiodaronem zaburzenia czynności tarczycy
22.12.2006
3
Amiodaron (AM), znany od prawie 50 lat, jest skutecznym, ale obarczonym licznymi działaniami niepożądanymi, lekiem antyarytmicznym...
Dronedaron, bezpieczeństwo i skuteczność nowego leku antyarytmicznego
22.12.2006
Trwają intensywne badania nad nowymi lekami antyarytmicznymi. Wyniki dużych randomizowanych prób klinicznych zwróciły uwagę na korzystny wpływ amiodaronu.
Obturacyjny bezdech senny i zaburzenia rytmu serca
22.12.2006
W 1973 roku Guilleminault i wsp. zaproponowali nową definicję zespołu nadmiernej senności w ciągu dnia spowodowanej nieprawidłowym, przerywanym bezdechami snem...
Pomiar ciśnienia tętniczego w zaburzeniach rytmu serca
22.12.2006
Pomiar ciśnienia tętniczego krwi jest jedną z najważniejszych i najczęściej wykonywanych procedur w codziennej praktyce medycznej, która wkrótce po zaistnieniu, zyskała ważne miejsce w epidemiologii chorób sercowo-naczyniowych.