Publikacje

Zastosowanie spironolaktonu w terapii trudnego w kontroli nadciśnienia tętniczego – wskazówki praktyczne
31.01.2017
1
Optymalizacja leczenia hipotensyjnego u chorych z trudnym w kontroli nadciśnieniem tętniczym powinna być oparta na dwóch elementach postępowania - zastosowaniu optymalnego trójlekowego schematu leczenia i optymalizacji terapii diuretykiem.
Nowe wytyczne rozpoznawania i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca – subiektywne spojrzenie lekarza praktyka
30.01.2017
Artykuł jest subiektywną opinią lekarza zajmującego się od lat chorymi z niewydolnością serca i zawiera uwagi, odnoszące się do wytycznych jako źródła wiedzy o najwłaściwszym postępowaniu z chorymi z niewydolnością serca oraz do wybranych elementów tego dokumentu.
Terapia insuliną – wymierne korzyści dla pacjenta
27.01.2017
Rozpoznając chorobę, rozpoczynamy równocześnie żmudny proces edukacji pacjenta. Rola edukatora, niezwykle ważna dla właściwego podejścia pacjenta do problemu od samego początku choroby, jest nie tylko trudna i niewdzięczna, ale zupełnie niezauważana przez płatnika (NFZ).
Dieta bezglutenowa – fakty i mity
30.12.2016
Dieta bezglutenowa (gluten-free diet, GFD) zyskuje coraz większe grono entuzjastów. Czy ma to jednak swoje potwierdzenie w badaniach naukowych, czy jest to tylko chwilowa moda lub chwilowy trend?
Zastosowanie diety low FODMAP w zespole jelita nadwrażliwego
28.12.2016
Zespół jelita nadwrażliwego (irritable bowel syndrome, IBS) jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u gastroenterologa i częstą także w gabinecie lekarza rodzinnego, co niewątpliwie generuje duże koszty w systemie służby zdrowia. Schorzenie to może dotykać nawet co piątego mieszkańca krajów rozwiniętych, z czego w większości są to kobiety po 30. roku życia.
Incydentaloma w trzustce – zasady postępowania, ze szczególnym uwzględnieniem zmian torbielowatych
27.12.2016
Postęp w technikach obrazowania pozwala na uwidocznienie małych zmian u pacjentów, którzy wykonują badanie USG z wielu różnych przyczyn, także jako badanie przesiewowe z powodu niespecyficznych objawów brzusznych. W przypadku lokalizacji takiej zmiany w obrębie trzustki, zaplanowanie i realizacja właściwej diagnostyki ma szczególne znaczenie, gdyż każda zmiana ogniskowa w trzustce budzi duży niepokój tak pacjentów, jak i lekarzy, a diagnostyka różnicowa wykluczająca zmiany złośliwe jest w tym przypadku trudna.
Rola stresu oksydacyjnego w uszkodzeniu wątroby – czy istnieją skuteczne sposoby leczenia?
23.12.2016
Reaktywne formy tlenu stanowią grupę wysoce niestabilnych i łatwo wchodzących w reakcje chemiczne atomów lub cząsteczek, które posiadają niesparowane elektrony. Ze względu na wysoką reaktywność, mogą one prowadzić do uszkodzenia błon komórkowych i DNA, co skutkuje utratą funkcjonalności i niszczeniem komórek oraz narządów.
Kliniczne zastosowania terlipresyny w gastroenterologii
22.12.2016
Terlipresyna jest 11-aminokwasowym, syntetycznym analogiem wazopresyny, którego podstawowe działanie polega na wywoływaniu skurczu naczyń krwionośnych oraz znacznie słabszym działaniu antydiuretycznym.
Postępowanie po polipektomii polipów jelita grubego
21.12.2016
Rak jelita grubego w Polsce, według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, jest drugą u mężczyzn (11,5%) i trzecią u kobiet (11,9%) przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych zachorowań.
Zespół jelita nadwrażliwego – aktualne spojrzenie
19.12.2016
Informacje o epidemiologii wszystkich zaburzeń czynnościowych jelit, a zwłaszcza ZJN są niedoskonałe i zmienne w zależności od badanych populacji i stosowanych definicji choroby. Schorzenie to występuje we wszystkich szerokościach geograficznych, choć częściej spotykane jest w krajach o wysokim statusie ekonomicznym, z liczbową przewagą kobiet nad mężczyznami.