Publikacje

Czy można zwiększyć skuteczność i bezpieczeństwo terapii astmy oskrzelowej - cyklezonid
22.06.2009
W jaki sposób poprawić skuteczność leczenia astmy - takie pytanie zadaje sobie wielu lekarzy, zajmujących się na co dzień tym problemem. Pomimo wielu możliwości terapeutycznych i coraz głębszej i bardziej gruntownej wiedzy na temat patofizjologii astmy, wciąż stanowi ona wyzwanie dla klinicystów. Kolejne pytanie to, co jest ważniejsze - skuteczność czy bezpieczeństwo? Perspektywa wieloletniego leczenia astmy - choroby często "na całe życie", zmusza do zastanowienia nad doborem najbezpieczniejszego, optymalnego leczenia.
22.06.2009
Monoterapia glikokortykosteroidami i LABA versus terapia kombinowana w astmie i POChP
22.06.2009
Astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to dwie jednostki chorobowe charakteryzujące się przewlekłym procesem zapalnym toczącym się w drogach oddechowych prowadzącym do obturacji dróg oddechowych. Choroby te mają wiele objawów wspólnych, wymagają jednak często odmiennego postępowania terapeutycznego, szczególnie w początkowym okresie leczenia. Odróżnienie astmy od POChP lub potwierdzenie rozpoznania zespołu nakładania, czyli występowania u jednego chorego cech charakterystycznych obu chorób, może stanowić istotny problem w naszej codziennej praktyce zarówno diagnostyczny, jak i terapeutyczny.
22.06.2009
Ciężka alergiczna astma oskrzelowa - czy możemy skuteczniej leczyć?
22.06.2009
Dzięki nowoczesnym metodom leczenia, dostosowanym do zmiennego przebiegu choroby, astma może być obecnie skuteczniej leczona. Chociaż wciąż nie ma metody na wyleczenie z astmy, to u większości pacjentów udaje się uzyskać dobrą jej kontrolę, dzięki czemu choroba ma minimalny wpływ na ich życie. Wciąż jednak istnieje grupa chorych, która nie reaguje na standardową terapię.
22.06.2009
Leczenie astmy glikokortykosteroidami wziewnymi i długo działającymi  beta2-mimetykami z jednego inhalatora
22.06.2009
Skuteczne leczenie astmy wymaga zatem stosowania zarówno leków o działaniu rozkurczającym mięśniówkę oskrzeli, jak i przeciwzapalnym. Takie postępowanie prowadzi nie tylko do doraźnego uwalniania chorego od objawów astmy, ale również zapobiegania ich pojawianiu się, pozwala na utrzymanie dobrej funkcji płuc oraz osiągnięcie i utrzymywanie długoterminowej kontroli choroby.
22.06.2009
Astma u dzieci do 5. roku życia - co nowego w 2008?
22.06.2009
Ostatnio uważa się, że astma nie jest jednorodną chorobą, ale zespołem chorób o różnej patofizjologii, które nakładają się na siebie i często, ale nie zawsze są związane z atopią. Powoduje to różny przebieg naturalny choroby i odmienną odpowiedź na leczenie.
22.06.2009
Astma oskrzelowa a infekcje
22.06.2009
Zakażenia wirusowe są związane z rozwojem astmy oskrzelowej i być może uczulenia na niektóre alergeny. Szczególnie udział wirusów w wywoływaniu epizodów świszczącego oddechu jest widoczny u dzieci. Podobnie istnieje wiele danych wskazujących na fakt, że przebycie ciężkiego wirusowego zapalenia oskrzelików we wczesnym dzieciństwie może u dzieci z genetycznymi predyspozycjami do atopii być przyczyną rozwoju astmy oskrzelowej.
22.06.2009
Właściwy dobór inhalatora drogą do skuteczniejszego leczenia astmy
22.06.2009
Aerozoloterapia jest metodą z wyboru podawania leków u chorych na astmę, co podkreślają najważniejsze aktualne wytyczne międzynarodowe i krajowe dotyczące postępowania w tej chorobie.Kluczowa rola terapii inhalacyjnej w astmie wynika z jej wysokiej skuteczności i bezpieczeństwa w porównaniu do stosowania tych samych leków drogą doustną czy parenteralną.
22.06.2009
Bezpieczeństwo stosowania leków przeciwkaszlowych w praktyce klinicznej
22.06.2009
Kaszel jest odruchem obronnym dróg oddechowych, który zapobiega aspiracji niebezpiecznych dla dróg oddechowych substancji i ciał obcych. Odruch kaszlowy wiąże się z szybkim wyrzuceniem powietrza z dróg oddechowych, co umożliwia ich oczyszczenie z płynów, śluzu oraz ciał obcych. Odruch kaszlowy jest pożądany w przypadku aspiracji ciał obcych czy też pokarmu do dróg oddechowych, a także w schorzeniach przebiegających z zaburzeniami ruchomości rzęsek nabłonka dróg oddechowych.
22.06.2009
Leki antyleukotrienowe - czy tylko w leczeniu astmy oskrzelowej?
22.06.2009
Leki antyleukotrienowe w ostatnich kliku latach zyskały sobie silną pozycję, jako leki przeciwzapalne stosowane w astmie oskrzelowej. Z punktu widzenia klinicysty liczą się przede wszystkim antagoniści receptora dla leukotrienów cysteinylowych cysLT1, tj. montelukast, zafirlukast i pranlukast (niezarejestrowany w Polsce). Inhibitor 5-lipoksygenazy, zileuton, hamujący syntezę leukotrienów, z powodu działań niepożądanych nie jest stosowany na dużą skalę (także niedostępny w Polsce).
22.06.2009
Nowoczesne leki przeciwhistaminowe - postęp w leczeniu chorób alergicznych
22.06.2009
Histamina, główny mediator reakcji alergicznych, znana jest od ponad 100 lat. Odpowiada ona za takie objawy, jak: wodnisty katar, kichanie, świąd i obrzęk śluzówki nosa, bąbel pokrzywkowy, łzawienie i pieczenie oczu. Leki blokujące ten istotny mediator odgrywają zasadniczą rolę w znoszeniu objawów u chorych na alergiczny nieżyt nosa i spojówek, pokrzywkę oraz świąd o różnej etiologii.
22.06.2009