Publikacje

Dziecko z biegunką – problem dla lekarza POZ
11.04.2011
Biegunka jest niezwykle częstym objawem u dzieci. Występuje w przebiegu wielu chorób układu pokarmowego, chorób ogólnych, a także schorzeń zlokalizowanych poza przewodem pokarmowym. Objawy biegunkowe występują tym częściej, im dziecko jest młodsze...
Glikokortykosteroidy wziewne u dzieci - od czego zależy wybór?
19.10.2010
1
Miejsce wziewnych glikokortykosteroidów (wGKS) w terapii astmy oskrzelowej u dzieci, jako głównego leku kontrolującego, nie jest obecnie kwestionowane (1). Wynika to z ich wielokierunkowego działania przeciwzapalnego, będącego według współczesnych zaleceń złotym standardem terapii astmy. Wielu lekarzy twierdzi nawet przewrotnie, że gdyby nie możliwe działania niepożądane tej grupy leków, to nie byłoby potrzeby rozważania innych metod leczenia astmy. Szczególnie w pediatrii, wybór leków jest poddawany szczególnej analizie, a głównym kryterium pozostaje indeks skuteczności i bezpieczeństwa. Dodatkowym aspektem jest zapewnienie takiej metody podania leku, która byłaby dostosowana do wieku chorego, a jego dawka w miejscu docelowym zapewniała dostateczne kontrolowanie astmy. W ostatnich latach do terapii trafiły nowe glikokortykosteroidy i nowe metody ich podawania.
Zespół metaboliczny i zaburzenia metaboliczne u dzieci i młodzieży z nadciśnieniem pierwotnym
07.10.2010
Mimo kontrowersji co do zasadności wyodrębniania oddzielnej jednostki jaką jest zespół metaboliczny (ZM), istnieje ogólna zgoda, że metaboliczne czynniki ryzyka choroby sercowo-naczyniowej mają nie tylko tendencję do występowania razem, ale u ich podłoża leżą wspólne mechanizmy.
Diagnostyka otorynolaryngologiczna w przewlekłym kaszlu
20.09.2010
1
Kaszel (łac. tussis; ang. cough) to najczęstszy objaw chorób dróg oddechowych. Jest przede wszystkim odruchem obronnym, którego celem jest ewakuacja, oczyszczenie układu oddechowego z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych.
Wirusowe zakażenia przewodu pokarmowego u dzieci
17.09.2010
Zakażenia przewodu pokarmowego u dzieci stanowią poważny problem epidemiologiczny i terapeutyczny. Ostra biegunka jest, po infekcjach układu oddechowego, najczęstszą chorobą wieku dziecięcego i częstym powodem hospitalizacji...
17.09.2010
Choroba Leśniowskiego-Crohna u osób młodych
16.09.2010
Choroba Leśniowskiego-Crohna (ChL-C) jest przewlekłym pełnościennym, przeważnie ziarniniakowatym zapaleniem, które może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego, od jamy ustnej aż do odbytu, przy czym najczęstszą lokalizacją procesu zapalnego jest końcowy odcinek jelita krętego i proksymalna część okrężnicy.
Dojelitowe leczenie żywieniowe dzieci z chorobami zapalnymi jelit
16.09.2010
Nieswoiste zapalenia jelit, do których zalicza się głównie chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego, należą do przewlekłych stanów zapalnych, których częstość występowania w ostatnich dekadach znacznie rośnie u dzieci i młodzieży.
Postępy w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit u dzieci
16.09.2010
Nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ) stanowią problem kliniczny związany z przewlekłym, postępującym charakterem tych nieuleczalnych jednostek chorobowych. Przebiegające z okresami remisji i zaostrzeń, dotyczą głównie osób młodych, a w około 10-15% dotyczą dzieci.
Przewlekłe zaparcie stolca u dzieci
15.09.2010
Zaburzenie w oddawaniu stolca o typie przewlekłego czynnościowego zaparcia (PCZ), z następstwami pod postacią popuszczania i/lub nietrzymania stolca, stają się coraz powszechniej obserwowanym zaburzeniem, występującym u młodszych i starszych dzieci oraz u młodzieży.
Zakażenie Helicobacter pylori u dzieci - aktualne możliwości diagnostyczno-terapeutyczne i doświadczenia własne
13.09.2010
Częstość zakażeń H. pylori u dzieci w Polsce wynosi średnio 31% i rośnie wraz z wiekiem. Prewalencja zakażenia zależy od warunków socjoekonomicznych i higieny w miejscu zamieszkania. Badania w kierunku H. pylori przeprowadza się zwykle w czasie gastroskopii wykonywanej z powodu objawów klinicznych sugerujących chorobę organiczną.