Publikacje
Nowe możliwości terapii nadciśnienia tętniczego, jakie powstały w czasie ostatnich kilkunastu lat, są wynikiem wszechstronnego podejścia i pogłębionej wiedzy o złożonej patofizjologii nadciśnienia pierwotnego. Dało to podstawy do stworzenia nowych grup leków hipotensyjnych, a także leków nowszych generacji w obrębie dostępnych już grup leków hipotensyjnych, które wpływają nie tylko na wysokość ciśnienia tętniczego, ale korygują szereg niekorzystnych zmian powstających w układzie sercowo-naczyniowym w naturalnym rozwoju tej choroby.
25.10.2007
1
Kwas moczowy jest słabym kwasem organicznym posiadającym bardzo niską, pH-zależną rozpuszczalność w roztworach wodnych. W warunkach fizjologicznych przy pH 7,4 znajduje się on w osoczu w 98% w postaci zjonizowanej i tworzy dobrze rozpuszczalny związek - moczan sodowy. Jest on najważniejszym końcowym produktem przemiany zasad purynowych.
25.10.2007
Nadciśnienie tętnicze składa się na obraz hiperaldosteronizmu pierwotnego (wywołanego gruczolakiem lub obustronnym przerostem nadnerczy) oraz guza chromochłonnego. Nieodłącznie towarzyszy zespołowi Cushinga i akromegalii, będąc często jedną z przyczyn śmierci w tych chorobach.
25.10.2007
Guz chromochłonny (pheochromocytoma) występuje u około 0,1-0,4% ogólnej populacji chorych z nadciśnieniem tętniczym. Różnorodność objawów klinicznych i współistnienie z innymi zespołami często powoduje duże trudności diagnostyczne i wymaga od lekarza zachowania należytej czujności diagnostycznej.
25.10.2007
W ostatnich dekadach dokonał się ogromny postęp w zakresie farmakoterapii nadciśnienia tętniczego. W istotny sposób przyczynił się on do zmniejszenia zachorowalności i umieralności z powodu udaru mózgu, zdarzeń wieńcowych, niewydolności serca i nerek, a w konsekwencji do wydłużenia życia.
25.10.2007
Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego krwi (CTK) są niezależnym czynnikiem ryzyka zgonu oraz licznych powikłań w obrębie układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, udar mózgu) i innych narządów (niewydolność nerek, retinopatia).
25.10.2007
1
Nadciśnienie pierwotne skojarzone jest z charakterystycznym zespołem wzajemnie związanych zaburzeń metabolicznych, będących razem z nadciśnieniem głównymi czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego w wieku dorosłym.
25.10.2007
U chorych z depresją, którzy przebyli zawał serca, względne ryzyko zgonu i wystąpienia incydentów kardiologicznych jest 3-6 razy wyższe w porównaniu do pacjentów, u których w okresie ostatnich 18 miesięcy nie stwierdzono występowania zaburzeń nastroju. Depresja stanowi niepomyślny czynnik rokowniczy po przebytym incydencie sercowo-naczyniowym.
09.09.2007
Metody farmakoterapii udaru mózgu obejmują leczenie ostrej fazy udaru, czyli okres tuż po wystąpieniu objawów ogniskowego (lub globalnego) upośledzenia funkcji mózgu na skutek zaburzeń krążenia mózgowego, jak też leczenie profilaktyczne, ukierunkowane na zapobieganie wystąpienia pierwszego (profilaktyka pierwotna), jak i powtórnego udaru mózgu (profilaktyka wtórna).
12.07.2007
Śledząc historię zastosowania biomarkerów w kardiologii dostrzega się postęp, jaki dokonał się w diagnostyce chorób układu krążenia oraz w ich leczeniu, głównie w zakresie wykorzystania ich w tzw. stratyfikacji ryzyka. W niepamięć poszły (całkiem niedawne) czasy, kiedy w diagnostyce zawału serca powszechnie wykonywano oznaczenia aminotransferaz oraz dehydrogenazy kwasu mlekowego (LDH).
11.07.2007