Publikacje
Nieżyty nosa u najmłodszych dzieci (poniżej 5. r.ż.) sprawiają wiele kłopotów pacjentom, ich rodzicom, lekarzom rodzinnym i pediatrom. Najczęściej w praktyce lekarskiej spotykamy się z ostrymi nieżytami nosa i zatok o etiologii wirusowej. Rozpoznanie w większości przypadków nie budzi wątpliwości, choroba trwa 7–14 dni i mija w wyniku leczenia objawowego...
19.04.2011
Postawione w tytule pytanie stanowi prawdziwe wyzwanie dla lekarzy. Wiadomo, że jednym z najczęstszych powodów wizyt małych dzieci u lekarza pediatry lub w oddziale dziecięcym są nawracające infekcje dróg oddechowych. Niepokój rodziców wzbudzają: zbyt duża liczba infekcji w roku, ich nasilony przebieg oraz przedłużanie się, towarzyszące objawy dodatkowe lub powikłania albo brak oczekiwanej poprawy po leczeniu standardowym...
19.04.2011
Układ oddechowy człowieka jest najbardziej narażony na kontakt ze światem zewnętrznym. Z każdym wdechem inhalujemy z powietrzem wiele organicznych i nieorganicznych mikrocząsteczek. Stosunkowo często dochodzi do uszkodzenia nabłonka dróg oddechowych przez czynniki drażniące oraz drobnoustroje, przede wszystkim wirusy...
Leki wykrztuśne i mukolityczne znajdują swoje miejsce w terapii chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Stosujemy je zarówno w leczeniu ostrych zakażeń układu oddechowego, jak i w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak mukowiscydoza i POChP. Ułatwiają one oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Fizjologicznie wydzielina dróg oddechowych zabezpiecza błonę śluzową dróg oddechowych przed wysychaniem i umożliwia prawidłową czynność aparatu śluzowo-rzęskowego. Prawidłowa błona śluzowa ma zdolność usuwania zanieczyszczeń zawartych w powietrzu atmosferycznym. U osoby zdrowej czynność ta polega na wydzielaniu płynnego śluzu i aktywacji rzęsek nabłonka migawkowego, które przesuwają śluz do góry
21.10.2010
Miejsce wziewnych glikokortykosteroidów (wGKS) w terapii astmy oskrzelowej u dzieci, jako głównego leku kontrolującego, nie jest obecnie kwestionowane (1). Wynika to z ich wielokierunkowego działania przeciwzapalnego, będącego według współczesnych zaleceń złotym standardem terapii astmy. Wielu lekarzy twierdzi nawet przewrotnie, że gdyby nie możliwe działania niepożądane tej grupy leków, to nie byłoby potrzeby rozważania innych metod leczenia astmy. Szczególnie w pediatrii, wybór leków jest poddawany szczególnej analizie, a głównym kryterium pozostaje indeks skuteczności i bezpieczeństwa. Dodatkowym aspektem jest zapewnienie takiej metody podania leku, która byłaby dostosowana do wieku chorego, a jego dawka w miejscu docelowym zapewniała dostateczne kontrolowanie astmy. W ostatnich latach do terapii trafiły nowe glikokortykosteroidy i nowe metody ich podawania.
19.10.2010
1
Astma i POChP to dwie choroby zapalne, których wspólną cechą jest ograniczająca przepływ powietrza przez drogi oddechowe obturacja. Występowanie obturacji możemy bez trudu potwierdzić w badaniu spirometrycznym przez określenie procentowego udziału wartości natężonej objętości pierwszosekundowej (FEV1) w stosunku do wartości natężonej pojemności życiowej (FVC). Bezwzględna wartość FEV1 w stosunku do wartości należnej dla danej osoby przedstawia stopień nasilenia obturacji.
Zgodnie z wynikami badań naukowych prowadzonych wg zasad EBM β2-mimetyki - leki pobudzające receptory β2-adrenergiczne stanowią podstawową grupę leków stosowanych w obturacji dróg oddechowych. Międzynarodowe zalecenia GOLD podkreślają znaczenie tej grupy leków zarówno w monoterapii, jak również w skojarzeniu z innymi lekami rozkurczowymi oraz glikokortykosteroidami (GKS) u chorych na POChP.
11.10.2010
POChP nadal jest jedną z najważniejszych przyczyn zgonów na świecie. Ma duże znaczenie epidemiologiczne i społeczne. Prowadzi do istotnego obniżenia jakości życia, inwalidztwa oddechowego i przedwczesnego zgonu. Generuje znaczne koszty terapii szpitalnej i ambulatoryjnej. POChP często nie jest wykrywana w okresie wczesnym, zwykle dopiero objawy zaawansowanej choroby zwracają uwagę chorych i są przyczyną wizyty u lekarza. Diagnozę i leczenie utrudnia bardzo indywidualny przebieg choroby.
11.10.2010
Palenie tytoniu było największą zdrowotną plagą XX wieku, która spowodowała zmianę epidemiologii wielu schorzeń oraz przedwczesną śmierć około 100 milionów osób. Doszło do ogromnego wzrostu zachorowalności i chorobowości na raka płuca, zawał mięśnia sercowego, czy POChP. Obecnie ocenia się, iż na świecie co roku przedwcześnie umiera ponad 4 miliony palaczy, a liczba ta może wkrótce ulec podwojeniu.
08.09.2010
Alergiczny nieżyt nosa (ANN) stanowi jedną z głównych przewlekłych chorób układu oddechowego. Światowe dane epidemiologiczne potwierdzają duże rozpowszechnienie tej choroby - występuje ona u około 10% dzieci i 20% młodzieży. W niedawno przeprowadzonym badaniu epidemiologicznym (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce, ECAP) częstość występowania alergicznego nieżytu nosa w Polsce wyniosła 25%.
30.08.2010