Publikacje

Gruźlica: aktualne problemy rozpoznawania i leczenia
06.12.2016
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w 2014 roku na świecie zachorowało na gruźlicę 9,6 mln osób; 1,5 mln zmarło z powodu gruźlicy (w tym 0,4 mln zakażonych HIV).
Zasady leczenia pozaszpitalnego zapalenia płuc zgodnie z aktualnymi wytycznymi
06.12.2016
Infekcje dolnych dróg oddechowych, w tym zapalenie płuc, należą do najczęstszych przyczyn poszukiwania pomocy medycznej na całym świecie. Zapadalność na pozaszpitalne zapalenia płuc szacuje się na 16/1000 osób, umieralność z powodu tej choroby w Polsce wyniosła w 2012 roku 28,8/100 tys., co odpowiada ponad 11 tys. zgonów.
Lekarz w obliczu przestępstwa
05.12.2016
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
Problemy nefrologiczne związane z wiekiem
02.12.2016
W nerkach, bardziej niż w jakichkolwiek innych narządach, widać skutki starzenia się organizmu.
Czy reklama suplementów diety jest obiektywnym źródłem informacji o ich wpływie na zdrowie? Analiza reklam radiowo-telewizyjnych w świetle przepisów prawa żywnościowego
02.12.2016
2
Suplementy diety to kategoria żywności, mimo że swoją formą (tabletka, kapsułka) i sposobem użycia bardziej przypominają leki. Z formalnego punktu widzenia odbiorcami suplementów diety są więc nie pacjenci, a konsumenci.
Choroby nerek w kardiologii
01.12.2016
W stanie fizjologii ścisła interakcja pomiędzy sercem i nerką ma kluczowe znaczenie we wzajemnej regulacji czynności obu tych narządów. Dysfunkcja jednego z nich wywołuje kaskadę zdarzeń patofizjologicznych prowadzących do pogorszenia czynności drugiego, zmienia przebieg kliniczny i stanowi szczególne wyzwanie terapeutyczne dla klinicystów: kardiologów i nefrologów.
Hipochondria wczoraj i dziś
30.11.2016
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.
Dna moczanowa – rozpoznawanie i leczenie w codziennej praktyce lekarskiej
29.11.2016
Dna moczanowa jest najczęściej występującą postacią zapalenia stawów – występuje u ok. 1–3% dorosłej populacji w krajach rozwiniętych, częściej chorują mężczyźni. Chorobowość wzrasta wraz z wiekiem i osiąga u mężczyzn po 70. r.ż. ok. 4–7%.
Fitoterapia w stanach zapalnych zatok
28.11.2016
Ostre i przewlekłe stany zapalne zatok przynosowych to schorzenia często dotykające populację europejską, zwłaszcza żyjącą w dużych skupiskach w centralnej strefie klimatu umiarkowanego, o wysokim stopniu uprzemysłowienia i urbanizacji.
Możliwość zastosowania śliny jako materiału do badań diagnostycznych w chorobach układu sercowo-naczyniowego
25.11.2016
W dobie upowszechnienia w diagnostyce laboratoryjnej szybkich, nieinwazyjnych i możliwie tanich testów przesiewowych, ślina wydaje się być materiałem, na który powinniśmy zwrócić większą uwagę.