Publikacje

Światowa strategia rozpoznawania, leczenia i prewencji astmy (aktualizacja 2008) - co warto wiedzieć
22.06.2009
W 1993 roku pod auspicjami NHLBI (National Heart, Lung and Blood Institute) i WHO utworzono Światową Inicjatywę Zwalczania Astmy (Global Initiative for Asthma - GINA). Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o astmie i jej wpływie na zdrowie publiczne, promowanie badań nad identyfikacją czynników ryzyka wzrostu zapadalności na astmę i związku między astmą a zmianami środowiskowymi, działania na rzecz ograniczenia zapadalności na astmę i śmiertelności z jej powodu, poprawa opieki nad chorymi na astmę oraz zwiększenie dostępności efektywnych terapii astmy.
22.06.2009
POLASTMA - skuteczny program walki z astmą
22.06.2009
Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy - POLASTMA jest ogólnopolską akcją prozdrowotną, zainicjowaną przez Prezydenta Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Podstawą działań jest szeroko prowadzona edukacja zarówno w środowisku medycznym, jak i w społeczeństwie, mająca podnieść jakość opieki medycznej i zwiększyć jej dostępność dla chorych.
22.06.2009
Epidemiologia astmy w Polsce według programu ECAP
22.06.2009
Epidemiologia stanowi podstawę wszelkich działań w obszarze zdrowia publicznego. Rozpoznanie częstości występowania chorób oraz przyczyn zmienności tych danych stwarza podstawy do planowania profilaktyki pierwszo- i drugorzędowej, a także oceny skutków finansowych bezpośrednio i pośrednio związanych z badanymi jednostkami chorobowymi, wdrożenia metod wczesnej wykrywalności i zabezpieczenia zarówno w zakresie świadczeń zdrowotnych, jak i poprawy jakości życia chorych.
Program wczesnej diagnostyki i terapii astmy oskrzelowej w Finlandii (1994-2004)
22.06.2009
Astma oskrzelowa należy do grupy chorób przewlekłych i stanowi istotny problem zdrowotny oraz obciążenie budżetu ze względu na koszty bezpośrednie i pośrednie. W ostatnich latach dokonał się istotny postęp w poznaniu patomechanizmów i w terapii astmy. Dzięki temu w latach 90. XX wieku powstały liczne wytyczne postępowania w astmie zarówno o zasięgu międzynarodowym (GINA), jak i krajowym (opracowania PTA).
22.06.2009
Czym jest astma w świetle współczesnej wiedzy i jak można ją wcześnie rozpoznać
22.06.2009
Astma oskrzelowa jest najczęstszą chorobą przewlekłą występującą u dzieci i u osób do 40. roku życia. Najnowsze ogólnopolskie badania epidemiologiczne (ECAP) wykazały, że na astmę cierpi w Polsce 12% mieszkańców, czyli ponad 4 miliony osób, a aż 75% z nich nie wie że choruje na astmę lub jest źle leczona (1). U blisko 80% chorych pierwsze objawy astmy są obecne przed 5. rokiem życia.
22.06.2009
Leczenie inhalacyjne obturacyjnych chorób płuc - czy wybór inhalatora ułatwia leczenie?
30.04.2009
Podstawowym sposobem podawania leków w chorobach obturacyjnych płuc, takich jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest droga inhalacyjna. Leczenie inhalacyjne ma wiele zalet: leki podawane są miejscowo, początek działania leków jest szybki, osiąga się wysoki indeks terapeutyczny spowodowany silnym działaniem miejscowym i słabymi efektami systemowymi.
30.04.2009
Kiedy powinno się stosować probiotyki?
30.04.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
Astma oskrzelowa u dzieci - odrębności diagnostyczne i terapeutyczne
30.04.2009
Astma oskrzelowa jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób u dzieci w większości krajów rozwiniętych i rozwijających się. Jej objawy, przebieg, zasady rozpoznawania i leczenia są odmienne niż u pacjentów dorosłych, a obowiązujące międzynarodowe wytyczne nie zawierają zbyt wiele danych dotyczących astmy wieku dziecięcego, szczególnie w grupie niemowląt i dzieci do 5. roku życia.
POChP - choroba ogólnoustrojowa
29.04.2009
W następstwie działania substancji obcych dla organizmu i uszkodzenia tkanek dochodzi do powstania zapalenia. Rolą tego zespołu reakcji jest eliminacja czynników szkodliwych. W przebiegu tego procesu dochodzi do równoczesnego uszkadzania i naprawy tkanek, a jego celem jest przywrócenie funkcji uszkodzonych narządów.
20.02.2009