Publikacje

Alergiczny nieżyt nosa w praktyce lekarza rodzinnego
30.08.2010
Alergiczny nieżyt nosa (ANN) stanowi jedną z głównych przewlekłych chorób układu oddechowego. Światowe dane epidemiologiczne potwierdzają duże rozpowszechnienie tej choroby - występuje ona u około 10% dzieci i 20% młodzieży. W niedawno przeprowadzonym badaniu epidemiologicznym (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce, ECAP) częstość występowania alergicznego nieżytu nosa w Polsce wyniosła 25%.
30.08.2010
Trudności w rozpoznawaniu i leczeniu przewlekłej choroby nerek u dzieci
30.08.2010
Przewlekła choroba nerek (PChN) jest wieloobjawowym zespołem chorobowym, powstałym w wyniku uszkodzenia lub zmniejszenia liczby czynnych nefronów niszczonych przez różnorodne procesy chorobowe toczące się w miąższu nerek.
Zasady terapii stanów zagrożenia życia niemowląt i dzieci
26.08.2010
Zasady terapii stanów zagrożenia życia niemowląt i dzieci wciąż są niedostatecznie wykładane podczas standardowego procesu edukacji lekarzy. W niniejszym artykule postanowiliśmy przypomnieć podstawowe standardy resuscytacji osób w tej grupie wiekowej.
Żółtaczka noworodkowa fizjologiczna i przedłużająca się - postępowanie i leczenie
26.08.2010
Mianem żółtaczki określamy żółte zabarwienie skóry, białkówek i błon śluzowych wynikające z podwyższonego stężenia bilirubiny we krwi, płynach ustrojowych i tkankach. Jako objaw staje się ona zauważalna przy stężeniu bilirubiny w surowicy wyższym od 4 mg/dl. U noworodków zjawisko to występuje niezwykle często, obejmując blisko połowę noworodków donoszonych i niemal całą populację wcześniaków. Jest ona najczęstszą przyczyną przedłużonego pobytu noworodka w szpitalu.
Glikokortykosteroidy donosowe w leczeniu alergicznego nieżytu nosa
25.05.2010
Raport ARIA (Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma) zaleca stosowanie glikokortykosteroidów donosowych (nGKS) jako leku pierwszego rzutu w leczeniu alergicznego nieżytu nosa (ANN) u pacjentów z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby.
Nowości w raporcie GINA 2009
21.05.2010
Astma oskrzelowa jest najczęstszą chorobą przewlekłą dzieci i młodych dorosłych do 40. r.ż. Według danych WHO 300 mln osób na świecie choruje obecnie na astmę, a do roku 2025 zachoruje kolejnych 100 milionów. Powszechnie uważa się, że astma jest chorobą nieuleczalną, zwykle rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie i trwa przez resztę życia.
Astma wczesnodziecięca - rozpoznawanie, leczenie i prewencja wg wytycznych GINA. Omówienie rewizji wytycznych z 2009 roku
18.05.2010
Eksperci GINA wyodrębnili grupę wiekową dzieci do 5. r.ż. ze względu na szczególne trudności diagnostyczne i terapeutyczne (1). Większość przypadków astmy, nawet do 80%, ma swój początek przed 5. r.ż., ale w tej grupie wiekowej świsty występują często i nie muszą być związane z późniejszym rozwojem astmy. Do tego dołączają się ograniczenia w przeprowadzaniu badań diagnostycznych, szczególnie badań czynnościowych płuc.
Alergia na jady owadów błonkoskrzydłych - kogo odczulać?
14.05.2010
2
Artykuł ten jest adresowany przede wszystkim do lekarzy rodzinnych. Rosnąca w społeczeństwie świadomość ryzyka groźnych dla życia reakcji po użądleniach owadów wymaga, aby lekarze POZ poszerzyli swoją wiedzę na ten temat.
Alergia pokarmowa - narastający problem w praktyce lekarskiej
14.05.2010
Należy jednak pamiętać, że - według ostatnich zaleceń Światowej Organizacji Alergii (World Allergy Ogranization, WAO) z 2003 roku (2) - określenie „alergia pokarmowa”, powinno być stosowane jedynie do scharakteryzowania objawów wywołanych reakcjami IgE-zależnymi. Niepożądane reakcje na pokarmy mogą mieć inne mechanizmy: immunologiczne lub nieimmunologiczne. Reakcje nieimmunologiczne to reakcje toksyczne, pseudoalergie, których przyczyną są związki chemiczne czynne biologicznie lub farmakologiczne, takie jak: histamina, serotonina, tyramina i glutaminian sodu.
Zakażenia układu moczowego u dzieci
28.04.2010
Na początku XX wieku śmiertelność noworodków oraz niemowląt hospitalizowanych z powodu ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek wnosiła 20% (1,2). Obecnie, dzięki nowoczesnej diagnostyce i postępowi w terapii, śmiertelność z tego powodu jest bliska zeru. Należy jednak pamiętać, że odległym następstwem powikłanych zakażeń układu moczowego może być przewlekła choroba nerek i rozwój nadciśnienia tętniczego.