Publikacje
W ostatniej dekadzie choroba refluksowa przełyku stała się poważnym problemem w gastroenterologii. Ma to związek z narastaniem częstości występowania, wpływem na obniżenie jakości życia, możliwymi powikłaniami oraz kosztami leczenia.
23.08.2006
Zespół jelita drażliwego charakteryzuje się występowaniem bólów brzucha i zaburzeniami czynności jelita grubego. Dolegliwości te nie wynikają z istnienia chorób organicznych.
23.08.2006
6
Istotą choroby refluksowej przełyku, zwanej też chorobą refluksową żołądkowo-przełykową lub GERD, jest zarzucanie zawartości żołądka do przełyku.
Stłuszczenie wątroby można zdefiniować jako nadmierne odkładanie związków tłuszczowych w hepatocytach. W większości przypadków spichrzanie dotyczy triglicerydów, ale procesowi temu mogą ulegać również inne związki zaliczane do tłuszczy, na przykład sfingolipidy, fosfolipidy czy estry cholesterolu.
Kamica żółciowa jest jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Stanowi ona ogromny problem zdrowotny. W krajach Europy Zachodniej występuje u 10-12% populacji...
23.08.2006
2
20.07.2006
Dyslipidemia jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko miażdżycy i chorób, takich jak choroba niedokrwienna serca, choroby naczyń obwodowych i choroby naczyń mózgowych zarówno w populacji ogólnej, jak i u osób z cukrzycą...
12.07.2006
1
U chorych z cukrzycą wzrasta zagrożenie zaburzeniami krzepnięcia i fibrynolizy. Dysfunkcja śródbłonka naczyniowego, zaburzenia czynności płytek krwi, wzrost aktywności czynników krzepnięcia i zmniejszenie aktywności inhibitorów krzepnięcia, a wreszcie upośledzenie aktywności fibrynolitycznej powodują nadkrzepliwość, zmiany architektury ściany naczynia i składu macierzy pozakomórkowej.
12.07.2006
Ocenia się, że w populacji Stanów Zjednoczonych na niewydolność serca choruje około 4-5 mln osób, a co roku stwierdza się około 400000 nowych przypadków.
12.07.2006
Niewydolność serca jest następstwem procesów, które prowadzą do pierwotnej utraty kardiomiocytów. Mają tu także udział zjawiska wtórne związane z reakcjami kompensacyjnymi, które po odpowiednio długim czasie prowadzą do dalszej utraty żywego i czynnego mięśnia serca oraz jego niekorzystnej przebudowy.