Publikacje
Prawidłowe leczenie pacjentów chorych na cukrzycę ze współistniejącą chorobą niedokrwienną serca stanowi olbrzymie wyzwanie. W tej grupie przebieg choroby niedokrwiennej serca jest odmienny niż w pozostałej populacji pacjentów kardiologicznych. Wynika to między innymi z większego nasilenia zmian miażdżycowych w naczyniach, często bezobjawowego przebiegu choroby niedokrwiennej czy zawału serca.
11.07.2007
1
Ze względu na epidemicznie narastającą częstość występowania cukrzycy, bardzo istotnym i atrakcyjnym tematem są próby prewencji tego schorzenia. Wyróżnia się 3 sposoby zapobiegania cukrzycy typu 2:
11.07.2007
Choroby układu sercowo-naczyniowego o etiologii miażdżycowo-zakrzepowej stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Spośród 19185 chorych spełniających co najmniej jedno kryterium włączenia do badania CAPRIE (Clopidogrel versus Aspirin in Patients at Risk of Ischemic Events), tj. obecność udokumentowanej choroby tętnic obwodowych, przebyty zawał serca, przebyty udar mózgu, u 26% pacjentów stwierdzono współwystępowanie objawowej patologii o etiologii miażdżycowo-zakrzepowej w co najmniej dwóch łożyskach naczyniowych, zaś u 3,3% pacjentów odnotowano obecność zmian chorobowych we wszystkich trzech łożyskach naczyniowych (1).
11.07.2007
1
Hormony tarczycy wpływają na układ sercowo- naczyniowy w różny sposób: poprzez wpływ na receptory jądrowe, regulując transkrypcję odpowiednich białek kardiomiocytów i czynność kanałów błonowych, współdziałając z układem współczulnym oraz wywierając wpływ na naczynia krwionośne.
11.07.2007
Podstawowym celem leczenia jest wydłużenie życia pacjentów i poprawa jego jakości. Wybór optymalnego leczenia zapewnia maksymalną skuteczność przy minimalnej liczbie działań niepożądanych i powikłań. Z epidemiologicznego punktu widzenia w populacji światowej dwie główne przyczyny śmiertelności to choroby serca oraz choroby nowotworowe (rycina 1).
11.07.2007
Związek pomiędzy zaburzeniami oddychania podczas snu, a zwłaszcza zespołem snu z bezdechami (OSA - ang. obstructive sleep apnea) a licznymi chorobami układu sercowo-naczyniowego wydaje się być coraz lepiej poznany i udokumentowany. Każdego roku przybywa prac potwierdzających, że występowanie bezdechów obturacyjnych jest niezależnym czynnikiem ryzyka dla wystąpienia nadciśnienia płucnego, choroby niedokrwiennej serca, ostrych zespołów wieńcowych, udarów, zaburzeń rytmu serca, a przede wszystkim nadciśnienia tętniczego.
11.07.2007
Od momentu, w którym dwie grupy badawcze pod kierunkiem Francisa Collinsa oraz Craiga Ventera prawie jednocześnie, w lutym 2001 roku, ogłosiły na łamach prestiżowych czasopism Nature i Science wstępne ukończenie sekwencjonowania ludzkiego genomu, przed genetyką otworzyła się nowa era (1,2). Szybko dostrzeżono, że każda gałąź medycyny inwestująca czas i pieniądze w badania genetyczne odnosi ogromne korzyści.
11.07.2007
Istnieje coraz więcej publikacji naukowych opisujących znaczenie czynników psychospołecznych w rozwoju i przebiegu chorób sercowo-naczyniowych (CVD).
11.07.2007
W większości ośrodków, w których przeprowadzane są operacje chirurgiczne wymagana jest opinia lekarza, najczęściej specjalisty chorób wewnętrznych lub kardiologa, przyzwalająca na przeprowadzenie u chorego wysokiego ryzyka zaplanowanego zabiegu. Takie postępowanie ma na celu zminimalizowanie powikłań okołooperacyjnych.
11.07.2007
2
Ocena przedoperacyjna pacjenta, która jest niezbędnym elementem postępowania przedoperacyjnego, stanowi przedmiot wielu opracowań i badań naukowych. Wszystkie one mają na celu przygotowanie pewnych standardów i schematów, które pozwoliłyby na lepsze przygotowanie chorego i zwiększyły jego bezpieczeństwo w okresie okołooperacyjnym.
11.07.2007