Publikacje
20.02.2009
Od ponad trzydziestu lat na całym świecie odnotowuje się ogromny wzrost występowania chorób alergicznych, tj. astmy, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek oraz wyprysku/atopowego zapalenia skóry (1). W ostatnich dekadach istotnie zwiększyła się także częstość atopii, głównego czynnika rozwoju chorób alergicznych (2).
30.01.2009
1
W XIX wieku Henry Hide Salter opisał astmę jako chorobę charakteryzującą się odwracalną obturacją oskrzeli. W roku 1960 definicję astmy rozszerzono o obecność nadreaktywności oskrzeli (NO), czyli ich zwiększonej skłonności do reagowania skurczem w warunkach narażenia na różnorodne bodźce immunologiczne i nieimmunologiczne.
30.01.2009
Już ponad 10 lat temu w Parlamencie Europejskim przedstawiono dane, które wskazywały, iż na terenie Szwajcarii w latach 70. ubiegłego stulecia nastąpił ponad 13-krotny wzrost zachorowań na alergię. W wielu obserwacjach epidemiologicznych stwierdzono podwojenie częstości występowania astmy i kataru alergicznego w następnym dziesięcioleciu
30.01.2009
Dym tytoniowy jest mieszaniną substancji, których toksyczne działanie prowadzi do rozwoju wielu chorób, przede wszystkim układu oddechowego i krążenia. Za powstanie zespołu uzależnienia od palenia tytoniu odpowiada nikotyna - podstawowy alkaloid dymu tytoniowego. Porzucenie nałogu palenia jest procesem trudnym i długotrwałym.
30.01.2009
2
Od 1969 roku, kiedy w leczeniu astmy zastosowano salbutamol, wybiórczy agoniści receptorów β2-adrenergicznych zajmują pierwszoplanową pozycję wśród leków rozszerzających oskrzela. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku do leczenia astmy wprowadzono długo działających β2-agonistów (long acting β2-agonists, LABA). Uwzględniając początek działania poszczególnych β2-agonistów i czas ich działania,
30.01.2009
Rak płuca jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na świecie. Jest to nowotwór o szczególnie złym rokowaniu, powodujący w samych Stanach Zjednoczonych, więcej zgonów niż cztery kolejne nowotwory złośliwe łącznie, czyli rak jelita grubego, rak piersi, rak trzustki i rak stercza (1).
30.01.2009
Rak płuca jest poważnym, ogólnoświatowym problemem zdrowotnym i epidemiologicznym. Jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym i zajmuje pierwsze miejsce jako przyczyna zgonów z powodu nowotworu (1). W Polsce rak płuca jest również najczęstszym nowotworem złośliwym i rocznie umiera z tego powodu około 20000 osób.
30.01.2009
Sarkoidoza jest ogólnoustrojową chorobą ziarniniakową zajmującą najczęściej płuca, węzły chłonne, skórę i narząd wzroku, chociaż jej postaci pozapłucne mogą praktycznie dotyczyć każdego narządu i układu.
30.01.2009
Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez chorobotwórcze prątki należące do Mycobacterium tuberculosis complex: Mycobacterium tuberculosis (M. tuberculosis), Mycobacterium bovis (oraz M. bovis BCG), M. africanum, M. microti i M. canettii (1,2). Stanowi ona wciąż palący problem zdrowotny w skali globu, mimo dostępnych licznych danych dotyczących etiologii, czynnika chorobotwórczego, patogenezy i możliwości leczniczych.
30.01.2009