Publikacje

Kolka jelitowa u niemowląt - postępowanie diagnostyczne i lecznicze w praktyce lekarza rodzinnego
27.04.2010
Jedną z najczęstszych przyczyn niepokoju rodziców niemowlęcia i jednocześnie bardzo częstym powodem ich zgłaszania się do lekarza rodzinnego jest kolka jelitowa u dziecka. Jest to zaburzenie czynnościowe, o niejasnej etiologii, występujące, według różnych źródeł, z częstością od 10% do nawet 40% populacji niemowląt, bez przewagi którejkolwiek z płci.
27.04.2010
Rola glikokortykosteroidów wziewnych oraz leków antyleukotrienowych w leczeniu wczesnych objawów astmy oskrzelowej u dzieci
23.04.2010
Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną o różnej etiologii i różnym obrazie klinicznym. Należy ona do jednych z najczęściej rozpoznawanych chorób przewlekłych u dzieci w praktyce lekarza rodzinnego.
Probiotyki w zapobieganiu i leczeniu zakażeń dróg oddechowych
12.11.2009
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
Powikłania płucne w przebiegu chorób zakaźnych wieku dziecięcego
06.11.2009
Zakażenia wirusami RS i rinowirusami we wczesnym dzieciństwie rozważane są jako czynniki predysponujące do rozwoju alergii, nadreaktywności oskrzeli i astmy w wieku szkolnym.
06.11.2009
Acyklowir w praktyce lekarza rodzinnego
26.10.2009
1
Acyklowir jest stosowany w leczeniu zakażeń wirusem ospy wietrznej i półpaśca (varicella - zoster), zakażeń skóry i błon śluzowych wirusem opryszczki pospolitej (herpes simplex), włącznie z opryszczkowym zakażeniem narządów płciowych (zakażenia pierwotne i nawracające), w zapobieganiu nawrotom opryszczki pospolitej u pacjentów immunokompetentnych oraz w zapobieganiu i leczeniu zakażeń wywołanych przez wirus opryszczki pospolitej u pacjentów immunoniekompetentnych.
26.10.2009
1
Zaburzenia wzrostu w praktyce lekarza rodzinnego
23.10.2009
Lekarze rodzinni spotykają się z różnorodnymi problemami pacjentów. Specyfika tej specjalności polega na tym, że na wizytę lekarską mogą zgłaszać się również osoby zdrowe. Taktyka postępowania lekarza rodzinnego polega nie tylko na leczeniu choroby, ale także na poszukiwaniu przyczyny zauważonego w czasie wizyty objawu, który może sugerować pojawienie się nieprawidłowości w przyszłości...
23.10.2009
Zalecenia terapeutyczne w ADHD u dzieci - mity i możliwości
23.10.2009
1
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (Attention-deficit /hyperactivity disorder, ADHD) jest jednym z najlepiej opisanych schorzeń w psychiatrii dziecięcej. Jest wieloprzyczynowym zaburzeniem neurorozwojowym uznanym za najczęściej występujące zaburzenie psychiczne wieku dziecięcego (1). Szacuje się, że dotyczy 3-5% dzieci w wieku wczesnoszkolnym .
23.10.2009
1
Żywienie niemowląt i małych dzieci - najnowsze wytyczne prawidłowej diety
22.10.2009
1
Żywność pełni przede wszystkim funkcję odżywczą. Prawidłowy skład diety dziecka w okresie najbardziej intensywnego wzrostu, tj. szczególnie w okresie niemowlęcym warunkuje jego właściwy rozwój i programuje metabolizm organizmu na całe życie. Od lat wiadomo, że pulchny niemowlak, to nie znaczy zdrowy niemowlak.
22.10.2009
1
Bóle brzucha u dzieci w praktyce lekarza rodzinnego
22.10.2009
Bóle brzucha są bardzo częstym problemem we wszystkich grupach wiekowych, a szczególnie u dzieci. Są drugą, po zakażeniach układu oddechowego, przyczyną zgłaszania się małych pacjentów do lekarzy rodzinnych.
22.10.2009
Szczepienia
20.10.2009
Szczepienia obowiązkowe stanowią niezbędne minimum, które powinno być uzupełnione, w miarę możliwości finansowych rodziny, przez szczepionki zalecane. Szczepionki zalecane dodane do szczepień obowiązkowych lub wstawione w ich miejsce odpowiadają dopiero standardom stosowanym w USA i w większości krajów Europy Zachodniej.
20.10.2009