Publikacje
Lekarz rodzinny codziennie spotyka pacjentów z klasycznymi cechami zespołu metabolicznego (ZM), a więc z nadwagą, często otyłych, u których w badaniach laboratoryjnych stwierdza się zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej. Przyczyną tego masowego zjawiska jest współczesny styl życia, polegający na spożywaniu zbyt dużej liczby kalorii przy niedostatecznej aktywności fizycznej.
Trimebutyna (TMB) jest lekiem od prawie czterech dziesięcioleci szeroko stosowanym w leczeniu zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, głównie w zespole jelita nadwrażliwego (irritable bowel syndrome, IBS), ale także w dyspepsji czynnościowej. Skuteczność jej przejawia się w niwelowaniu dolegliwości bólowych oraz w regulowaniu zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego.
Stres stanowi nieodłączny element naszego życia. Jest reakcją zarówno na pozytywne, jak i negatywne zdarzenia życiowe. Stresorem może być oczekiwanie na coś przyjemnego, jak wyjazd na wakacje, ale też negatywne zdarzenia, jak choroba, strata kogoś bliskiego czy kłopoty w pracy.
04.05.2016
Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) definiowana jest jako choroba chrząstki stawowej, więzadeł, kości podchrzęstnej, błony maziowej i innych elementów stawu oraz stabilizujących go mięśni, prowadząca do zespołu klinicznego bólu stawów, któremu towarzyszą różnego stopnia ograniczenia sprawności i obniżona jakość życia. Wynika z tego, że jest to choroba złożona w swoim charakterze, a działania terapeutyczne nakierowane tylko na jeden z elementów nie mogą przynieść spodziewanych efektów.
Hipercholesterolemia rodzinna (familial hypercholesterolemia, FH) jest najczęstszą genetyczną przyczyną przedwczesnego rozwoju miażdżycy i schorzeń z nią związanych, zwłaszcza choroby wieńcowej.
Nowe doustne antykoagulanty (NOAC) stanowią duży postęp w leczeniu pacjentów ze wskazaniami do długotrwałej terapii przeciwkrzepliwej w prewencji i leczeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻCHZZ) oraz w prewencji udaru mózgu w niezastawkowym migotaniu przedsionków...
Hedera helix (L) extractum siccum, czyli wyciąg z liści bluszczu pospolitego, jest znanym od dawna surowcem farmaceutycznym. Według źródeł, liście bluszczu pospolitego jako surowiec leczniczy wymieniali już zarówno Hipokrates, jak i żyjący nieco później, w czasach Nerona, Dioskurydes...
W ostatnich latach istotnie zmieniła się ocena znaczenia zjawiska zaostrzenia w przebiegu astmy – od oczywistego ryzyka bieżącego po rozszerzenie do negatywnego czynnika prognostycznego choroby...
Astma jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych na świecie. Od lat 60. XX wieku zapadalność na nią wzrasta o 25–75% z każdą dekadą, potwierdzając, że czynniki środowiskowe odgrywają kluczową, obok predyspozycji genetycznych, rolę w jej patogenezie
11.02.2016
Według wielu badań epidemiologicznych na alergiczny nieżyt nosa (ANN) cierpi nawet do 30% populacji Polski. Według danych WHO, w roku 2020 na ANN będzie chorować co drugie dziecko w Europie. O ile zachorowalność na inne choroby alergiczne, takie jak astma czy alergiczne zapalenie spojówek, osiągnęła już plateau w naszym kraju, to w odniesieniu do ANN obserwujemy trend wzrastania częstości zachorowań u pacjentów.
11.02.2016