Publikacje
W krajach wysoko rozwiniętych objawy refluksu występują codziennie u 3–7% populacji, raz w tygodniu u około 20% populacji, a raz w miesiącu odczuwa je 36% populacji
Etiologia choroby zwyrodnieniowej stawów jest wieloczynnikowa, a najistotniejsze są zmiany zapalne, metaboliczne i mechaniczne. Istotne są również predyspozycje genetyczne
06.02.2018
Do niedawna przebieg choroby dróg oddechowych np. w mukowiscydozie lub astmie był monitorowany jedynie na podstawie wyników spirometrii.
Od kilku lat podnosi się rolę jelita i organizmów go zasiedlających w patomechanizmie otyłości.
26.01.2018
Metabolizm żelaza kontrolowany jest przez unikatowy system czynników i sensorów tak, by jego wchłanianie z przyjmowanym pokarmem nie przewyższało strat w stanie fizjologii.
Wiele badań epidemiologicznych wskazuje, że nawyk picia kawy nie zwiększa ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a nawet może mieć działanie korzystne.
25.01.2018
Sam nadmiar tkanki tłuszczowej nie może być jednoznacznie identyfikowany z insulinoopornością.
W Polsce obserwuje się ciągły i stabilnie zwiększający się wzrost nowych zachorowań na schorzenia z zakresu niedoczynności tarczycy.
23.01.2018
W krajach wysoko rozwiniętych dolegliwości bólowych kręgosłupa doświadcza 50-85% populacji.
23.01.2018
Odkrycia ostatnich lat umożliwiły wyłonienie około 8 kluczowych spośród 97 genów, które prawdopodobnie odgrywają ważną rolę w metabolizmie osób otyłych.