Publikacje
W rozwoju chirurgicznych możliwości leczenia różnych uszkodzeń słuchu zwraca się zwykle uwagę na dwa przełomowe okresy, które wiązały się z wykorzystaniem mikroskopu oraz z zastosowaniem osłony antybiotykowej po operacjach rekonstrukcyjnych ucha. W ostatnich kilkudziesięciu latach opracowywano i wdrożono wiele nowych rozwiązań operacyjnych, zastosowano nowe materiały, narzędzia i urządzenia.
14.10.2009
W Stanach Zjednoczonych dolegliwości związane z zaburzeniami defekacji są przyczyną 3-5% wszystkich pediatrycznych wizyt ambulatoryjnych i aż 10-25% porad u gastroenterologów dziecięcych.
02.10.2009
Definicja ostrej niewydolności wątroby stosowana u dorosłych nie jest szeroko akceptowana w pediatrii ze względu na trudności w rozpoznaniu wczesnych stadiów encefalopatii i określeniu jej stopnia, zwłaszcza w grupie dzieci najmłodszych.
02.10.2009
1
Pomimo szybkiego rozwoju medycyny, a zwłaszcza genetyki i immunologii, problematyka przewlekłego zapalenia trzustki (PZT), szczególnie u dzieci jest pełna niewiadomych. Nie do końca poznane są mechanizmy rozwoju PZT u dzieci.
Nieswoiste zapalenia jelit (NZJ), obejmujące wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i chorobę Leśniowskiego-Crohna (ChL-C) są schorzeniami o nieznanej etiologii, charakteryzującymi się wybitnie przewlekłym, nawrotowym przebiegiem. Występują zwykle u ludzi młodych - w 2.-3. dekadzie życia, chociaż początek choroby może mieć miejsce także we wczesnym dzieciństwie i wieku późniejszym.
30.09.2009
Badania epidemiologiczne wykazują wyraźny wzrost zachorowalności na nieswoiste choroby zapalne jelit zarówno w populacji dorosłych, jak i dzieci w ostatnich 40-50 latach
30.09.2009
4
Grupa chorób określanych jako nieswoiste zapalenia jelit obejmuje wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna i postacie nieokreślone. Chociaż choroby te pojawiają się najczęściej w młodym wieku dorosłym (20-30 lat), to coraz częściej są rozpoznawane w wieku dziecięcym i młodzieńczym.
Choć świeże zakażenia H. pylori dotyczą zarówno dzieci (częściej), jak i dorosłych (rzadziej), a ich przebieg i konsekwencje mają wiele podobnych cech, to są między nimi także pewne różnice, na które w tym artykule postaramy się zwrócić szczególną uwagę.
Krwawienie z nosa (epistaxis) jest najczęściej występującym krwawieniem w organizmie człowieka, jedną z najczęstszych dolegliwości i przyczyn zgłaszania się pacjenta do lekarza. Krwawienie z nosa u dzieci zdarza się często i w większości przypadków jest łatwe do opanowania.
18.09.2009
1
Choroby infekcyjne skóry nosa i ucha zewnętrznego występują szczególnie często u pacjentów w wieku rozwojowym. Dużą grupę stanowią dzieci, u których zakażenia skóry nosa i ucha zewnętrznego wystąpiły w wyniku drobnych urazów przerywających ciągłość naskórka, tj. dłubania w uchu i nosie, ciała obcego w uchu i nosie, trądziku.
18.09.2009