Publikacje

Skala DCFC w ocenie skuteczności leczenia uzdrowiskowego pacjentów z dolegliwościami bólowymi okolicy lędźwiowo-krzyżowej
02.12.2016
Zespoły bólowe kręgosłupa stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości w obrębie narządu ruchu u ludzi w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym. Szacuje się, że aż 80% społeczeństwa, przynajmniej raz w życiu, uskarża się na dolegliwości bólowe tej okolicy.
Badanie przydatności ćwiczeń profilaktycznych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego w zapobieganiu utracie mineralnej masy kostnej u kobiet w okresie pomenopauzalnym
01.12.2016
Przyspieszona utrata mineralnej masy kostnej (BMD – bone mineral density) powodująca zwiększanie się wrażliwości na złamania patologiczne jest ważnym problemem zdrowotnym wśród kobiet po menopauzie. Opierając się na badaniach epidemiologicznych, szacuje się, że w Polsce 4 mln osób choruje na osteoporozę, w tym co trzecia kobieta po menopauzie jest zagrożona tą chorobą.
Ocena skuteczności leczenia uzdrowiskowego u kobiet z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych
30.11.2016
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (gonartroza) upośledza czynność tego stawu u około 10% osób po 55. roku życia, spośród których u jednej czwartej powoduje trwałe kalectwo.
Hipochondria wczoraj i dziś
30.11.2016
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.
Możliwości terapeutyczne u pacjentów z chorobą Parkinsona, u których występuje objaw zamarzania
29.11.2016
Zaburzenia w zakresie postawy, równowagi i chodu to grupa typowych dla choroby Parkinsona objawów, wynikająca z wielu mechanizmów (m.in. utraty odruchów posturalnych, sztywności i bradykinezji, ale także z zaburzeń rytmu chodu, czy towarzyszącej dystonii). Szczególną formą bradykinezji jest zamarzanie (ang. freezing) – nagła i przejściowa niezdolność do wykonywania ruchu.
Znaczenie fizjologicznych funkcji skóry w balneoterapii i fizykoterapii
28.11.2016
Każdy lekarz balneolog, ale również innej specjalności pracujący w uzdrowisku lub w zakładzie fizjoterapii poza uzdrowiskiem stosujący zabiegi balneofizykalne powinien znać dokładnie anatomię i fizjologię skóry oraz rozumieć znaczenie jej fizjologicznych funkcji w uzyskiwaniu wyników leczniczych.
Zastosowanie suchej kąpieli kwasowęglowej w leczeniu polineuropatii cukrzycowej kończyn dolnych
24.11.2016
Polineuropatia cukrzycowa kończyn dolnych należy do najczęstszych przewlekłych powikłań cukrzycy. Przyspiesza rozwój owrzodzeń stóp oraz znacząco pogarsza jakość życia pacjentów.
Obserwacje reakcji adaptacyjnych w przebiegu leczenia uzdrowiskowego u pacjentów z zapalnymi chorobami reumatycznymi
21.11.2016
Leczenie uzdrowiskowe, to rodzaj terapii, której istotą jest stosowanie różnorodnych bodźców fizykalnych działających bodźcowo na organizm pacjenta, w celu osiągnięcia określonych korzystnych efektów terapeutycznych.
Zastosowanie wody mineralnej „Nałęczowianka” do okładów w ostrych zespołach rumieniowych skory (w wybranych zespołach chorobowych)
16.11.2016
Balneologia jest najstarszą gałęzią fizjoterapii, która wykorzystuje specyficzne właściwości i oddziaływanie wody na ludzki organizm. Pierwsze zastosowania wody w celach terapeutycznej kuracji przypisywane są Egipcjanom, którzy wykorzystywali gorące kąpiele z dużą ilością pary wodnej dla przeciwdziałania nadwadze.
Wpływ treningu sensomotorycznego na jakość życia pacjentów z przewlekłym zespołem bólowym odcinka lędźwiowego kręgosłupa
15.11.2016
Przewlekły ból w odcinku lędźwiowym, na którego skarży się średnio około 55% populacji prowadzi do ograniczenia wykonywania czynności dnia codziennego oraz obniżenia jakości życia pacjentów.