Publikacje
O przebiegu chorób u dzieci decyduje wiele czynników: wiek, odrębności budowy i czynności układu oddechowego, stan dojrzałości układu immunologicznego, masywność ekspozycji na czynniki infekcyjne i ich zjadliwość, stopień ekspozycji na czynniki środowiskowe drażniące i alergizujące, a także czynniki genetyczne i wady wrodzone. Liczne stany patologiczne usposabiające do częstych i ciężkich przebiegów zapaleń oskrzeli, oskrzelików czy płuc ujawniają się w szczególności w pierwszych miesiącach i latach życia.
05.11.2008
Do chwili poznania roli NO jako substancji przekaźnikowej, tlenek azotu traktowany był jako gaz toksyczny i jeden z elementów składowych zanieczyszczeń powietrza. Naukowa "kariera" tlenku azotu rozpoczęła się na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku.
05.11.2008
Zastosowanie bronchoskopii u chorych na astmę ma stosunkowo długą historię. Początkowo zabiegi bronchoskopowe były stosowane głównie ze wskazań diagnostycznych (różnicowanie astmy z innymi schorzeniami np. z wrodzonymi zaburzeniami budowy ściany tchawicy i/lub oskrzeli, uciskiem ze strony nieprawidłowo przebiegających naczyń, zakażeniami lub chorobami nowotworowymi.
05.11.2008
05.11.2008
Zasady leczenia chorych na astmę oskrzelową ustala od wielu lat Zgromadzenie GINA (Global Initiative for Asthma), w skład którego wchodzą eksperci i przedstawiciele Towarzystw z większości krajów świata (8,9).
05.11.2008
Diagnostyka i leczenie astmy u małych dzieci stanowiło zawsze duże wyzwanie dla pediatry i alergologa zajmującego się najmłodszymi pacjentami.
05.11.2008
Od wielu lat glikokortykosteroidy (GKS) są najbardziej skuteczną grupą leków stosowaną u chorych na astmę. Działają na wszystkie etapy procesu alergicznego zapalenia, które toczy się w drogach oddechowych. Zmniejszają napływ komórek zapalnych oraz hamują ich aktywację. Wywierają ochronne działanie na komórki nabłonka, zapobiegają pogrubieniu błony podstawnej oraz proliferacji komórek mięśni gładkich dróg oddechowych.
05.11.2008
Badania Greeninga i wsp., które udowodniły większą skuteczność terapii astmy salmeterolem i beklometazonem niż samym beklometazonem w większej dawce stały się podstawą do wprowadzenia leczenia skojarzonego glikokortykosteroidem wziewnym (wGKS) z długo działającym β2-mimetykiem (LABA).
05.11.2008
Teofilina jest archetypowym, nieselektywnym inhibitorem fosfodiesteraz o podwójnym działaniu - bronchodilatacyjnym i przeciwzapalnym (w zależności od dawki). Mimo relatywnie małego wskaźnika terapeutycznego (therapeutic ratio), potencjalnych interakcji z innymi lekami i potrzeby monitorowania stężenia, nadal pozostaje jednym z najczęściej stosowanych leków w astmie i POChP.
05.11.2008
Jakkolwiek astma jest chorobą nieuleczalną, to jednak dzięki postępowi w medycynie, można skutecznie opanować jej objawy, istotnie zmniejszając negatywne skutki zdrowotne, ekonomiczne i społeczne tej patologii.
05.11.2008