Publikacje
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Kaszel jest odruchem obronnym dróg oddechowych, który zapobiega aspiracji niebezpiecznych dla dróg oddechowych substancji i ciał obcych. Odruch kaszlowy wiąże się z szybkim wyrzuceniem powietrza z dróg oddechowych, co umożliwia ich oczyszczenie z płynów, śluzu oraz ciał obcych. Odruch kaszlowy jest pożądany w przypadku aspiracji ciał obcych czy też pokarmu do dróg oddechowych, a także w schorzeniach przebiegających z zaburzeniami ruchomości rzęsek nabłonka dróg oddechowych.
22.06.2009
Ostatnio uważa się, że astma nie jest jednorodną chorobą, ale zespołem chorób o różnej patofizjologii, które nakładają się na siebie i często, ale nie zawsze są związane z atopią. Powoduje to różny przebieg naturalny choroby i odmienną odpowiedź na leczenie.
22.06.2009
Immunoterapia swoista polega na podawaniu osobie uczulonej dawek alergenu w celu wywołania tolerancji na uczulającą substancję. Ze względu na drogę podania możemy wyróżnić immunoterapię podskórną (subcutaneous immunotherapy, SCIT), która stosowana jest doświadczalnie i w terapii już od ponad 100 lat. Metoda ta nazywana jest niekiedy immunoterapią "klasyczną" lub "iniekcyjną", w celu odróżnienia jej od innych ("alternatywnych", "nie-iniekcyjnych" lub "miejscowych") dróg podania alergenu.
22.06.2009
Zgodnie z zaleceniami Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej reakcje niepożądane po spożyciu pokarmu klasyfikuje się na podstawie ich patogenezy. Reakcje toksyczne pojawiają się zwykle po spożyciu substancji chemicznych (np. detergenty, środki owadobójcze) lub substancji naturalnych (np. toksyny bakteryjne, trucizny naturalne), które mogą być dodane lub wytworzone w pokarmie. Reakcje te zależą od dawki, a nie od indywidualnej wrażliwości pacjenta, w związku z tym są przewidywalne. Reakcje nietoksyczne zwykle nie zależą od ilości spożytego pokarmu, a jedynie od indywidualnej wrażliwości i można je podzielić na: alergie pokarmowe, zależne od reakcji immunologicznych (IgE- zależnych lub IgE- niezależnych) i nietolerancje pokarmowe, niezależne od reakcji immunologicznych.
22.06.2009
Należy pamiętać, że witaminy muszą podawane w ściśle określonych ilościach, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania szkodliwy jest ich nadmiar (hiperwitaminoza), niedobór (hipowitaminoza) oraz brak (awitaminoza). Uwaga ta nabiera szczególnego znaczenia u niemowląt i małych dzieci, które z powodu niedojrzałości wielu układów są bardziej narażone na tego rodzaju nieprawidłowości, które mogą skutkować zaburzeniami ich prawidłowego wzrostu i rozwoju.
30.04.2009
2
Astma oskrzelowa jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób u dzieci w większości krajów rozwiniętych i rozwijających się. Jej objawy, przebieg, zasady rozpoznawania i leczenia są odmienne niż u pacjentów dorosłych, a obowiązujące międzynarodowe wytyczne nie zawierają zbyt wiele danych dotyczących astmy wieku dziecięcego, szczególnie w grupie niemowląt i dzieci do 5. roku życia.
30.04.2009
Pęcherz nadreaktywny, określany również jako pęcherz nadczynny, zespół pęcherza nadczynnego, nadaktywnego, nadreaktywnego (overactive bladder, OAB), zespół parć naglących lub przynaglenia (urge syndrome), jest zespołem objawów ze strony dolnych dróg moczowych, istotnie upośledzających jakość życia osób nim dotkniętych. Charakterystyczne dla tego zespołu jest występowanie nadczynnych skurczów wypieracza w trakcie napełniania pęcherza moczowego, którym pacjent nie jest w stanie zapobiec.
30.04.2009
Infekcje górnych dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do lekarzy rodzinnych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W większości są to zakażenia wirusowe, zwłaszcza u dzieci, u których wirusy stanowią nawet do 90% czynników etiologicznych, dlatego na ogół wystarczające jest leczenie objawowe.