Publikacje
Uregulowaniu ulega dobowy rytm produkcji moczu przez nerki, zależny od interakcji czynników nerkowych i neuroendokrynnych, m.in. wazopresyny, reniny, angiotensyny oraz układu współczulnego.
30.04.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
30.04.2009
Zakażenia układu moczowego (ZUM) stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza rodzinnego i są drugą co do częstości lokalizacją zakażeń (po infekcjach układu oddechowego). Stanowią one około 20% wszystkich infekcji pozaszpitalnych i około 50% zakażeń szpitalnych. Problem ten dotyka przede wszystkim kobiet, zwłaszcza w okresie dużej aktywności seksualnej. Szczególnym problemem są nawracające zakażenia układu moczowego (NZUM), bowiem mogą prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerek, obniżają jakość życia pacjentów, a także są przyczyną licznych wizyt pacjentów w poradniach (12,22).
20.02.2009
20.12.2008
Ostre zakażenia układu moczowego u dzieci (ZUM) stanowią poważny problem kliniczny ze względu na duże ryzyko powikłań ogólnoustrojowych, nawrotowość oraz często ubogie i niespecyficzne objawy, zwłaszcza u noworodków, niemowląt i małych dzieci. Postawienie prawidłowego rozpoznania oraz jak najwcześniejsze włączenie leczenia odgrywają kluczową rolę w profilaktyce powikłań (szczególnie uszkodzenia i upośledzenia funkcji nerek) i należą do obowiązków lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - lekarza rodzinnego lub pediatry.
12.12.2008
Astma jest przewlekłą, zapalną chorobą o zmiennym przebiegu. Celem leczenia jest zapobieganie jej zaostrzeniom oraz stosowanie jak najniższych dawek leków kontrolujących astmę.
12.12.2008
Ostre zapalenie ucha środkowego (OZUŚ) jest jedną z najczęstszych chorób infekcyjnych wieku dziecięcego. Szczyt zachorowań występuje u dzieci między 6. a 24. miesiącem życia, a zachorowalność obniża się istotnie po 7. roku życia. Ocenia się, że około 60-70% dzieci do 2. roku życia przynajmniej raz zachoruje na OZUŚ, a u około 30% z tej grupy zakażenie ma charakter nawracający.
12.12.2008
1
20.11.2008
Mimo tego, że ostatnie lata zaowocowały wieloma międzynarodowymi (GINA, NAEPP i PRACTALL) (1,2,3) i krajowymi (4) opracowaniami dotyczącymi postępowania w astmie oskrzelowej, to jej rozpoznanie u dzieci sprawia wciąż wiele problemów. Nadal brakuje opracowań poświęconych wyłącznie problematyce pediatrycznej.
05.11.2008