Publikacje

Problemy nefrologiczne u chorych z cukrzycą
02.08.2017
Cukrzycowa choroba nerek stanowi obecnie w Polsce i na świecie najczęstszą przyczynę schyłkowej niewydolności nerek (od 30 do 50% ogółu chorych).
Astma wczesnodziecięca
02.08.2017
Najnowsze badania sugerują jednak, że najpoważniejszym zjawiskiem, z jakim należy się zmierzyć w astmie wczesnodziecięcej, jest brak kontroli objawów oraz nawrotowe epizody zaostrzeń, które zaburzając istotnie wzrost i rozwój płuc, stanowią poważny czynnik ryzyka chorób obturacyjnych w wieku dorosłym.
02.08.2017
Co nowego w wytycznych Światowej Inicjatywny na Rzecz Zwalczania Astmy (GINA)
01.08.2017
1
Choć uaktualnienia, których dokonano w wytycznych diagnostyki i leczenia astmy nie niosą rewolucyjnych zmian w opiece nad pacjentem chorującym na astmę, to warto je prześledzić, aby uaktualnić wiedzę o nowych możliwościach diagnostycznych i terapeutycznych na tym polu.
Starzenie się układu immunologicznego
01.08.2017
Wiek wpływa jednocześnie na odporność wrodzoną i nabytą, jednak dokładny mechanizm związany ze starzeniem układu immunologicznego nie został w pełni poznany.
01.08.2017
Astma u nastolatków: trudny pacjent – proste rozwiązania
18.07.2017
Dorastanie jest to złożony i zróżnicowany proces, obejmujący zmiany w zakresie rozwoju biologicznego, psychologicznego (poznawczego i emocjonalnego) oraz społecznego. Pojawienie się w tym okresie choroby przewlekłej lub jej trwanie od okresu dziecięcego ma swoje konsekwencje zdrowotne nie tylko w wymiarze anatomicznym i fizjologicznym, ale również psychologicznym i społecznym. Wymaga zatem szczególnego podejścia do problemów pacjenta.
Znaczenie probiotyków w prewencji chorób alergicznych
17.07.2017
Aktywność mikroflory jelitowej wywiera wpływ na zdrowie gospodarza i kształtuje prawidłową odpowiedź układu immunologicznego. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Estonii wskazały na istnienie zależności między wystąpieniem choroby alergicznej a składem ekosystemu jelitowego.
Tężyczka – objaw czy rozpoznanie
14.07.2017
Obecnie są dwa podziały rodzajów tężyczki: etiologiczny oraz kliniczny, opierający się na spontaniczności ujawniania się jej objawów (jawna, utajona). Podział etiologiczny zakłada natomiast obecność tężyczki hipo- i normokalcemicznej, co praktycznie pokrywa się z podziałem na tężyczkę jawną i utajoną.
Zaburzenia lękowe i depresja w praktyce lekarza rodzinnego
12.07.2017
W badaniu EZOP stwierdzono, że niemal co czwarta osoba (czyli około 6 mln mieszkańców Polski w wieku produkcyjnym) może w ciągu życia mieć rozpoznane co najmniej jedno zaburzenie psychiczne. Najczęściej stwierdzano zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych – aż wśród 12,8% badanych osób, w tym u 11,9% było to nadużywanie i uzależnienie od alkoholu
Zalecenia żywieniowe i modyfikacja stylu życia pacjentów z chorobą refluksową przełyku
11.07.2017
W praktyce warto odróżnić refluks żołądkowo-przełykowy od choroby refluksowej przełyku. Refluks żołądkowo-przełykowy to zarzucanie najczęściej kwaśnej treści z żołądka do przełyku z powodu niewydolności dolnego zwieracza przełyku.
Rola kwasu ursodeoksycholowego w leczeniu schorzeń gastroenterologicznych
10.07.2017
Jednym z interesujących aspektów współczesnej medycy jest odkrywanie nowych właściwości znanych od lat leków. Często są to substancje, które stosowano już, z zadziwiającą trafnością, w odległych czasach historycznych. Znamiennym przykładem tego typu substancji jest kwas ursodeoksycholowy.