Publikacje
18.07.2005
Niektóre szpitale przypominają dziś galerie handlowe. To wygodne dla chorych i opłacalne dla placówek.
11.07.2005
2
Zatorowość płucna (ZP) jest kliniczną manifestacją żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ), która obejmuje również zakrzepicę żył kończyn dolnych. Na podstawie szacunkowych ocen można przypuszczać, że w uprzemysłowionych krajach roczna częstość występowania ZChZZ wynosi około 0,5 przypadków na 1 tysiąc mieszkańców.
03.06.2005
2
Raport "Rynku Zdrowia"
18.05.2005
11
Postępowanie w przypadku tachyarytmii jest jednym z najważniejszych zagadnień kardiologii. Tachyarytmie stanowią niejednokrotnie bezpośrednie zagrożenie życia, a także mogą prowadzić do przebudowy serca, zwiększenia zapotrzebowania na tlen i upośledzenia czynności skurczowej przedsionków i komór, pogarszają rokowanie długoterminowe.
08.05.2005
1
Ogólnie przyjmuje się, że dolegliwości wieńcowe występują u pacjentów, u których zostaje zaburzona relacja pomiędzy podażą a aktualnym zapotrzebowaniem mięśnia serca na tlen. Najczęstszym mechanizmem, w którym dochodzi do niedokrwienia serca jest niedostateczna perfuzja myocardium wynikająca z ograniczenia drożności naczyń wieńcowych przez proces chorobowy, tj. miażdżycę.
08.05.2005
1
Migotanie przedsionków (ang. atrial fibrillation, AF) jest najczęściej występującą tachyarytmią spotykaną w praktyce klinicznej, bardzo często rozpoznawaną i leczoną przez lekarzy rodzinnych. Ze względu na bardzo różny obraz kliniczny i wiele skojarzonych z tą arytmią problemów postępowanie u poszczególnych pacjentów może się znacząco różnić.
08.05.2005
Postaci choroby wieńcowej obejmują: stabilną chorobę wieńcową, niestabilną chorobę wieńcową, zawał mięśnia serca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, nieme niedokrwienie oraz nagły zgon sercowy. Inny podział to stabilna postać choroby wieńcowej oraz ostre zespoły wieńcowe.
08.05.2005
Wolna częstość akcji serca (bradykardia) jest częstym zjawiskiem stwierdzanym w trakcie badania klinicznego zarówno osób zdrowych, jak i chorych. Bradykardia może być spowodowana dysfunkcją lub uszkodzeniem układu bodźcoprzewodzącego serca albo odpowiedzią prawidłowej tkanki układu przewodzącego na czynniki zewnętrzne.
08.05.2005
1
Kołatanie serca, czyli uczucie jego nieprawidłowego "bicia", jest jednym z ważniejszych objawów dysfunkcji układu krążenia zarówno pierwotnie sercowych, jak i wynikających z patologii innych narządów.
08.05.2005
2