Publikacje

Rak płuca jako problem zdrowia publicznego
09.11.2016
1
Rak płuca jest najpoważniej rokującym nowotworem wśród mężczyzn i kobiet. Całkowita liczba zgonów na świecie przekracza 1,7 miliona chorych, całkowite wyleczenie nie zmienia się od lat i wynosi mniej niż 15%
Stan nagły oraz stan nagłego zagrożenia zdrowotnego a uprawnienia członków personelu medycznego wobec osób agresywnych
28.10.2016
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
Wpływ słonecznego promieniowania ultrafioletowego (UV) na organizm człowieka. Część I: Charakterystyka wybranych właściwości fizykochemicznych i biologicznych promieniowania UV
24.10.2016
Niekorzystne działanie promieniowania UV obejmują fotouszkodzenie skóry, rumień fotochemiczny, oparzenia słoneczne, fotodermatozy, pogrubienie naskórka, zmniejszenie aktywności układu odpornościowego i keratozy słoneczne. Promieniowanie UV jest silnym czynnikiem mutagennym i kancerogennym dla komórek skóry.
Wpływ słonecznego promieniowania ultrafioletowego (UV) na organizm człowieka. Część II: Mutagenne działanie promieniowania UV i naprawa uszkodzeń DNA*
24.10.2016
Docierające do powierzchni Ziemi promieniowanie ultrafioletowe (UV) o długości fali 280-320 nm (UVB) i 320-400 nm (UVA) wywołuje uszkodzenia struktur komórkowych, w tym kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA). Mechanizmy uszkadzającego działania UVB i UVA na cząsteczki DNA są odmienne.
Motywowanie kadry medycznej zatrudnionej na umowach kontraktowych
20.10.2016
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
Diagnostyka obrazowa raka płuca
04.08.2016
Wysoka śmiertelność z powodu raka płuca sprawia, że jest on jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych większości krajów świata. Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym i najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworów złośliwych na świecie…
Torbiele nerek u dorosłych – kiedy należy się niepokoić?
07.07.2016
Rozpowszechnienie w ostatnich latach metod obrazowania spowodowało znaczny wzrost rozpoznawalności różnego stopnia zmian ogniskowych w narządach wewnętrznych, ponadto coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarza z przypadkowym rozpoznaniem ultrasonograficznym (USG) torbieli w nerkach. I choć większość z nich to pojedyncze i łagodne torbiele proste, które nie wymagają dalszego działania ani diagnostycznego, ani terapeutycznego, to niektóre z nich mogą wykazywać cechy torbieli złożonych, z istotnym ryzykiem rozwoju lub wręcz obecności nowotworu.
Tryptany w leczeniu migrenowych bólów głowy
10.05.2016
Bóle głowy to częsta dolegliwość zgłaszana przez pacjentów endokrynologicznych, jak i tych przychodzących codziennie do nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Wielu z nich zadaje lekarzowi pytanie – czy objawy, które ma, można nazwać migrenowymi bólami głowy?
10.05.2016
Pojedynczy cień okrągły w płucu – ważny problem diagnostyczny
10.03.2016
Pojedynczy cień okrągły w płucu (solitary pulmonary nodules, SPN) jest często pierwotnym rakiem płuca – wówczas radiolog opisujący badanie jako pierwszy wykrywa chorobę onkologiczną. Dlatego każdy obraz radiologiczny powinien być poddany uważnej analizie celem postawienia właściwej diagnozy.
Nowotwory u biorców allogennego przeszczepu nerkowego
09.03.2016
Nowotwory złośliwe stanowią drugą – po chorobach układu sercowo-naczyniowego – przyczynę zgonu biorców allogennego przeszczepu nerkowego z prawidłową czynnością przeszczepu. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 20 lat nowotwory będą stanowić główną przyczynę śmiertelności chorych po przeszczepieniu narządów.