Publikacje
Świadomość konsekwencji nierozpoznanego i nieleczonego obturacyjnego bezdechu sennego jest nieporównywalnie mała do skali problemu
W połowie lat 90. XX wieku wprowadzono nowoczesne inwazyjne metody diagnozy i leczenia chorób układu krążenia. Wraz z zastosowaniem nowoczesnych metod leczenia inwazyjnego zmieniły się metody prowadzenia rehabilitacji psychologicznej.
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
22.08.2017
Terapia poznawczo-behawioralna oparta na uważności (mindfulness-based cognitive therapy, MBCT) jest metodą „skanowania” objawów płynących z własnego organizmu w celu zapobiegania nawrotom choroby i zaostrzeniom.
W badaniu EZOP stwierdzono, że niemal co czwarta osoba (czyli około 6 mln mieszkańców Polski w wieku produkcyjnym) może w ciągu życia mieć rozpoznane co najmniej jedno zaburzenie psychiczne. Najczęściej stwierdzano zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych – aż wśród 12,8% badanych osób, w tym u 11,9% było to nadużywanie i uzależnienie od alkoholu
12.07.2017
Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) jest częstym problemem medycznym, którego rozpowszechnienie szacuje się na ok. 9–14% w populacji ogólnej. W piśmiennictwie nie budzi wątpliwości fakt, iż osoby cierpiące z powodu IBS mają wyższy poziom lęku i depresji vs osoby zdrowe.
13.04.2017
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.
Upadki w szpitalu są jednymi z najczęściej występujących zdarzeń niepożądanych. W piśmiennictwie międzynarodowym szacuje się, iż statystycznie na 1000 osobodni przypada od 5 do 18 upadków.
08.03.2017
Powietrzne misje ratownicze dotyczą stosunkowo często wypadków samobójczych. Potwierdza to nie tylko potrzebę prewencji samobójstw, ale także wagę szkolenia w tym zakresie służb ratowniczych zarówno powietrznych, jak i w centrach ratunkowych i wyczulenia na problemy związane z samobójstwami.
Proces utraty włosów ma różnorodny przebieg – od bardzo gwałtownego (kiedy wypada 400–800 włosów dziennie), przez średnio nasilony (utrata 100–300 włosów dziennie) po bardzo powolny, kiedy niezauważalnie dochodzi do stopniowego ubytku włosów na przestrzeni lat.
14.02.2017