Publikacje

Dehumanizacja współczesnej medycyny: przyczyny i przeciwdziałanie
22.08.2017
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
22.08.2017
Skręt sieci większej jako przyczyna dolegliwości bólowych miednicy mniejszej u pacjentki po cięciu cesarskim – trudności diagnostyczne
16.08.2017
Mechanizm skrętu sieci jest do chwili obecnej niepoznany, jednakże schorzenie sprawiają w dalszym ciągu poważne trudności diagnostyczne
Kardiomiopatia okołoporodowa – opis przypadku
10.07.2017
Kardiomiopatia połogowa (KP) jest rzadką, ale zagrażającą życiu chorobą serca manifestującą się w późnym okresie ciąży i pierwszych miesiącach po porodzie.
Zaburzenia płodności jako skutek terapii przeciwnowotworowej w okresie dzieciństwa i u młodych dorosłych
18.05.2017
W pracy przedstawiono zaburzenia płodności stanowiące powikłanie terapii przeciwnowotworowej. Pozostałe zaburzenia neuroendokrynne występują u ponad 40% leczonych przeciwnowotworowo. W przypadku radioterapii OUN, powikłania zależą od wieku (im młodszy pacjent, tym częstsze i bardziej nasilone zaburzenia) i dawki napromieniania.
Karmienie piersią – ważny element profilaktyki zdrowia
25.04.2017
Wyłączne karmienie piersią jest jedynym, właściwym sposobem żywienia noworodków i niemowląt w pierwszym półroczu. Po wprowadzeniu posiłków uzupełniających karmienie piersią należy kontynuować przez 2 lata a nawet dłużej wg WHO.
Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
08.03.2017
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.
Odpowiedzialność cywilna za szkody wynikające z upadków szpitalnych
08.03.2017
Upadki w szpitalu są jednymi z najczęściej występujących zdarzeń niepożądanych. W piśmiennictwie międzynarodowym szacuje się, iż statystycznie na 1000 osobodni przypada od 5 do 18 upadków.
Gruźlica układu moczowego u kobiety z podejrzeniem gruźlicy płuc. Opis przypadku
24.02.2017
Mimo ciągłych postępów w diagnostyce mikrobiologicznej i wprowadzenia bardzo czułych metod genetycznych, w Polsce udaje się zidentyfikować prątki gruźlicy jedynie u 70% chorych na gruźlicę płuc, ale znacznie rzadziej przy pozapłucnej lokalizacji choroby.
Witamina D „revisited”. Przyczyny niedoboru witaminy D i jej właściwa suplementacja
21.02.2017
Zjawisko niedoboru witaminy D można określić „pandemią” ostatniego dziesięciolecia. Liczne dane literaturowe wskazują na związek niedoboru witaminy D z rozwojem różnych chorób.
Aktualne poglądy na wzajemne oddziaływanie leczenia osteoporozy i chorób układu sercowo-naczyniowego
13.12.2016
Osteoporoza jest chorobą, w której kości stają się bardziej podatne na złamania. Bez odpowiedniej prewencji i leczenia choroba postępuje bezbólowo, aż do złama