Publikacje

Zespół słabości – wytyczne diagnostyki, terapii i prewencji
15.05.2017
4
Co prawda dowiedziono, że na świecie od 1990 do 2013 r. oczekiwana długość życia przy urodzeniu wzrosła o 6,2 lata (tzn. z 65,3 lat do 71,5 lat), ale wskaźnik liczby lat życia z niepełnosprawnością (years lived with disability, YLDs) spada znacznie wolniej niż współczynnik umieralności (1).
Ocena działania przeciwbólowego magnetoledoterapii u chorych z zespołem bólowym kręgosłupa
21.04.2017
Liczne publikacje potwierdzają możliwość wykorzystania magnetoledoterapii jako alternatywy dla leczenia farmakologicznego w zespołach bólowych narządu ruchu o różnym podłożu.
21.04.2017
Odpowiedzialność cywilna za szkody wynikające z upadków szpitalnych
08.03.2017
Upadki w szpitalu są jednymi z najczęściej występujących zdarzeń niepożądanych. W piśmiennictwie międzynarodowym szacuje się, iż statystycznie na 1000 osobodni przypada od 5 do 18 upadków.
Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
08.03.2017
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.
Ocena skuteczności różnych form terapii fizykalnej w leczeniu objawów gonartrozy
02.03.2017
Choroba zwyrodnieniowa (osteoarthritis – OA) to najczęstsza przyczyna przewlekłych dolegliwości stawowych i niepełnosprawności ludzi w podeszłym wieku. Choroba dotyczy nie tylko chrząstki stawowej, ale obejmuje także pozostałe elementy stawu, w tym warstwę podchrzęstną kości, więzadła, torebkę stawową, błonę maziową oraz mięśnie okołostawowe.
Wpływ zabiegu krioterapii ogólnoustrojowej na dolegliwości bólowe i ruchomość kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego w przebiegu choroby zwyrodnieniowej
23.02.2017
Według danych amerykańskich nawracające bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa stanowią trzecią przyczynę ograniczenia aktywności osób do 55 roku życia i są jedną z najczęstszych przyczyn absencji w pracy
Analiza postępowania w przypadkach samobójstw i prób samobójczych w oparciu o czteroletni dorobek powietrznego ratownictwa medycznego. Medyczne aspekty postępowania, okoliczności i motywy działania
22.02.2017
Powietrzne misje ratownicze dotyczą stosunkowo często wypadków samobójczych. Potwierdza to nie tylko potrzebę prewencji samobójstw, ale także wagę szkolenia w tym zakresie służb ratowniczych zarówno powietrznych, jak i w centrach ratunkowych i wyczulenia na problemy związane z samobójstwami.
Ból dolnego odcinka kręgosłupa – rozpoznawanie i leczenie w codziennej praktyce lekarskiej
16.02.2017
1
Lekarz rodzinny odgrywa główną rolę w procesie diagnostyczno-terapeutycznym bólów kręgosłupa, ale często zasięga opinii reumatologa, ortopedy, neurologa, neurochirurga, rehabilitanta oraz radiologa.
Ból neuropatyczny – epidemiologia, patomechanizm i metody leczenia
15.02.2017
Ból neuropatyczny jest rodzajem bólu patologicznego (niereceptorowego). Według definicji jest to ból powstający w następstwie uszkodzenia lub dysfunkcji ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego.
Choroby zapalne immunologicznie zależne (IMIDs − Immune-Mediated Inflammatory Diseases) i towarzysząca im współchorobowość
13.12.2016
Choroby zapalne immunologicznie zależne (IMIDs – Immune-Mediated Inflammatory Diseases) są grupą wielu jednostek chorobowych o nieznanej etiologii, które łączą wspólne mechanizmy biorące udział w rozwoju przewlekłego procesu zapalnego zapoczątkowane przez rozregulowanie odpowiedzi immunologicznej.