Publikacje
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą i nawrotową dermatozą zapalną, której towarzyszy wybitny świąd i charakterystyczny obraz zmian skórnych. Atopowe zapalenie skóry silnie łączy się z alergicznymi chorobami dróg oddechowych, takimi jak jak astma i alergiczny nieżyt nosa i stąd pochodzi nazwa triada alergiczna.
27.08.2005
3
Częstość zachorowań na choroby alergiczne, szczególnie na alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa i spojówek, astmę atopową i atopowe zapalenie skóry, w ciągu ostatnich dziesięcioleci gwałtownie wzrosła. Badania epidemiologiczne wykazały, że objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa występują u około 11% dorosłych, a astmy oskrzelowej u 7,3% dorosłych i aż u 22% dzieci mieszkających w centrum dużego miasta (w Łodzi).
27.08.2005
Cyklezonid (CIC) jest nowym glikokortykosteroidem wziewnym, który dzięki swoim właściwościom ma zapewnić wysoką skuteczność w leczeniu astmy przy minimalnych objawach ubocznych.
27.08.2005
1
18.07.2005
Niektóre szpitale przypominają dziś galerie handlowe. To wygodne dla chorych i opłacalne dla placówek.
11.07.2005
2
Astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to dwie choroby zapalne związane ze zmianami strukturalnymi w drogach oddechowych. Patogeneza tych chorób jest jednak różna. Odmienny jest też ich przebieg i rokowanie. W obu schorzeniach obserwuje się w płucach nagromadzenie innych komórek zapalnych, które są odpowiedzialne za objawy chorobowe.
03.06.2005
Zaburzenia oddychania w czasie snu nie są wcale nowym problemem medycznym. Dokładna lektura pism dawnych mistrzów dostarcza wielu typowych opisów chorych cierpiących z powodu problemów związanych z oddychaniem podczas snu. Dionizjos, władca Heraklei w czasach Aleksandra Wielkiego, to prawdopodobnie jeden z pierwszych chorych z zaburzeniami oddychania w czasie snu, który znalazł swoje stałe miejsce w literaturze pięknej.
03.06.2005
2
Pierwotny rak płuca jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek nabłonkowych. Jest on jednym z najczęściej występujących u ludzi nowotworów złośliwych. Czynnikami ryzyka zachorowania na raka płuca są: palenie tytoniu, czynniki narażenia zawodowego (metale radioaktywne i gazowe produkty ich rozpadu, nikiel, chrom, arsen, azbest, związki węglowodorowe), skażenia środowiska oraz czynniki genetyczne.
03.06.2005
1
Zatorowość płucna (ZP) jest kliniczną manifestacją żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ), która obejmuje również zakrzepicę żył kończyn dolnych. Na podstawie szacunkowych ocen można przypuszczać, że w uprzemysłowionych krajach roczna częstość występowania ZChZZ wynosi około 0,5 przypadków na 1 tysiąc mieszkańców.
03.06.2005
2
Leczenie tlenem prowadzi się obecnie niemal wyłącznie w formie inhalacyjnej. Znacznie mniejsze praktyczne znaczenie mają inne formy wykorzystania tlenu, jak np. oksygenatory błonowe wykorzystywane podczas krążenia pozaustrojowego .
03.06.2005
2