Publikacje
Układ oddechowy jest najbardziej narażony na kontakt ze światem zewnętrznym w tym z drobnoustrojami, które kolonizują drogi oddechowe również w warunkach fizjologicznych. Czy dojdzie do zakażenia, czy nie, zależy z jednej strony od wirulencji drobnoustrojów, a z drugiej od sił obronnych ustroju.
03.06.2005
Odpowiedź na postawione pytanie zawiera ukryte twierdzenie o naszej umiejętności rozpoznania choroby.
03.06.2005
Sytuację, kiedy po pewnym okresie chorowania na astmę następuje długi okres bez typowych dla niej objawów, pediatrzy nazywają "wyrośnięciem z astmy". Niekiedy to samo określenie niezbyt fortunnie stosuje się do osób dorosłych...
03.06.2005
1
Grypa jest od wieków uznawana za odrębną jednostkę chorobową z powodu znaczącego wpływu na zachorowalność i śmiertelność w każdej grupie wiekowej. Według danych WHO na świecie na powikłania pogrypowe umiera od pół miliona do miliona ludzi rocznie.
03.06.2005
Raport "Rynku Zdrowia"
18.05.2005
11
Wraz z końcem XIX wieku William Osler uznał, że człowiek cechuje się przemożną chęcią przyjmowania leków, a potrzeba ta jest prawdopodobnie najistotniejszą cechą odróżniającą ludzi od zwierząt. Wśród najchętniej przyjmowanych leków znajdują się antybiotyki. Ocenia się, że 1/7 wszystkich recept wypisywanych w USA to recepty na antybiotyki, a połowa z nich to recepty na antybiotyki stosowane z powodu chorób układu oddechowego.
08.05.2005
Odma opłucnowa to obecność powietrza w jamie opłucnej, sytuacja, w której powietrze przedostało się do przestrzeni opłucnowej przez patologiczne jej połączenie z drogami oddechowymi lub powierzchnią klatki piersiowej.
08.05.2005
Na podstawie badań nad naturalną historią astmy wiemy, że zaczyna się ona zwykle już w pierwszych latach życia. Najczęściej objawy choroby pojawiają się przed ukończeniem 6 roku życia, a w około 50% przypadków do 3 roku życia. Informacje te powinny skłaniać lekarzy do wczesnego diagnozowania i włączania odpowiedniego leczenia u pacjentów z wczesnymi postaciami astmy.
18.04.2005
Pierwotna Dyskinezja Rzęsek (Primary Ciliary Dyskinesia, PCD) wcześniej określana jako Zespół Nieruchomych Rzęsek (Immotile Cilia Syndrome, ICS) - to zespół objawów chorobowych uwarunkowanych defektem genetycznym rzęsek, w wyniku którego dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania transportu śluzowo-rzęskowego w organizmie człowieka.
18.04.2005
Kaszel, nawet bardzo intensywny, jest objawem pożądanym w czasie przypadkowej aspiracji pokarmu czy innego ciała obcego, a także w stanach chorobowych przebiegających z zaburzeniami ruchomości rzęsek. Znaczenie kaszlu jako istotnego odruchu obronnego potwierdzają obserwacje chorych z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, u których brak efektywnego kaszlu prowadzi do zaburzeń oddechowych, nierzadko decydujących o zwiększonej śmiertelności.
18.04.2005
1