Publikacje
Lekarz rodzinny odgrywa główną rolę w procesie diagnostyczno-terapeutycznym bólów kręgosłupa, ale często zasięga opinii reumatologa, ortopedy, neurologa, neurochirurga, rehabilitanta oraz radiologa.
Ból neuropatyczny jest rodzajem bólu patologicznego (niereceptorowego). Według definicji jest to ból powstający w następstwie uszkodzenia lub dysfunkcji ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego.
15.02.2017
Proces utraty włosów ma różnorodny przebieg – od bardzo gwałtownego (kiedy wypada 400–800 włosów dziennie), przez średnio nasilony (utrata 100–300 włosów dziennie) po bardzo powolny, kiedy niezauważalnie dochodzi do stopniowego ubytku włosów na przestrzeni lat.
14.02.2017
Podwyższone stężenie homocysteiny wpływa destrukcyjnie na komórki śródbłonka naczyń, m.in. przyspiesza proces degradacji elastyny w ścianie naczynia, powoduje wzmożoną proliferację mięśni gładkich, generuje stres oksydacyjny w konsekwencji, prowadząc do peroksydacji lipidów,
14.02.2017
Zapalenia naczyń w chorobach autoimmunologicznych są ważnymi przyczynami wtórnych bólów głowy. W artykule omówiono częstość występowania bólów głowy w pierwotnych i wtórnych zapaleniach naczyń ośrodkowego układu nerwowego.
POChP należy podejrzewać u każdej osoby po 40. r.ż. palącej papierosy i skarżącej się na przewlekły kaszel z odkrztuszaniem, a zwłaszcza wówczas, gdy skarży się dodatkowo na duszność wysiłkową.
13.02.2017
36-letni mężczyzna został skierowany do Kliniki z rozpoznaniem astmy trudnej, opornej na leczenie, steroidozależnej, w celu rozważenia kwalifikacji do leczenia biologicznego humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym anty IgE – omalizumabem.
10.02.2017
Bilastyna jest odwrotnym agonistą receptora histaminowego H1. Oznacza to, że stabilizuje jego konformację w pozycji nieaktywnej, uniemożliwiając przyłączenie się cząsteczki histaminy.
09.02.2017
Idealny produkt leczniczy powinien posiadać cechy dobrej przyswajalności substancji czynnej, charakteryzować się szybkim początkiem działania oraz utrzymywaniem stężenia w miejscu receptorowym w takim czasie, aby uzyskać wysoki profil bezpieczeństwa przy minimalizacji działań niepożądanych.
Niedokrwistość jest najczęstszą pozajelitową manifestacją nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ), wiążącą się z istotnym pogorszeniem jakości życia oraz wzrostem wskaźnika hospitalizacji. Etiopatogeneza niedokrwistości w przebiegu NChZJ jest wieloczynnikowa.