Publikacje
Krwawienie do pęcherzyków płucnych występuje stosunkowo rzadko, ale zawsze jest stanem zagrożenia życia. Na obraz kliniczny DAH składają się: duszność, kaszel i krwioplucie (objaw nie stały).
27.08.2013
W trakcie terapii doustnymi antykoagulantami, które są głównymi lekami stosowanymi w leczeniu i profilaktyce chorób zakrzepowo-zatorowych, istnieje duża zmienność indywidualnej dawki, koniecznej do osiągnięcia celu terapeutycznego.
22.08.2013
Nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ), do których należy choroba Leśniowskiego-Crohna (ChL-C) i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG), są chorobami przewlekłymi, o ciągle nieznanej przyczynie. W schorzeniach tych dochodzi do zaburzeń układu odpornościowego spowodowanych defektem bariery śluzówkowej przewodu pokarmowego oraz stosowaniem w nich leków o działaniu immunomodulującym.
Choroba Leśniowskiego-Crohna (ChL-C), wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) oraz nieokreślone zapalenie okrężnicy należą do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ). Przebieg chorób charakteryzuje się występowaniem okresów remisji i zaostrzeń, często z powikłaniami pozajelitowymi. Najczęściej choroby te rozpoznaje się u ludzi młodych pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, bez wyraźnie zarysowanej przewagi którejkolwiek z płci...
22.08.2013
Zakrzepica żył głębokich jest jednym z najczęstszych powikłań oraz istotną przyczyną śmiertelności u chorych na nowotwory złośliwe...
31.07.2013
Badanie polegało na przeprowadzeniu analizy danych pochodzących z dokumentacji medycznej noworodków z wrodzonym wytrzewieniem operowanych w Klinice Chirurgii Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie w latach 2000-2010.
16.07.2013
W organizmie człowieka każdego dnia powstają znaczne ilości reaktywnych form tlenu, głównie anionorodnika ponadtlenkowego...
27.06.2013
Jednym z podstawowych wyzwań medycyny XXI wieku są choroby przewlekłe, w tym przede wszystkim tzw. schorzenia cywilizacyjne. Należą do nich m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, dyslipidemia, miażdżyca i ich konsekwencje. Schorzenia sercowo-naczyniowe w skali świata wciąż stanowią pierwszą przyczynę przedwczesnych zgonów...
25.06.2013
W ostatnich latach badania nad szczepami probiotycznymi stały się przedmiotem dużej liczby doniesień naukowych o znaczeniu klinicznym. Powszechna dostępność probiotyków oraz ich reklamowanie jako produktów spożywczych i suplementów diety doprowadziła do nadużywania teorii probiozy i powstania błędnych przekonań na temat ich „cudotwórczego” działania.
01.09.2011
W ciągu ostatnich lat w mediach oraz praktycznie w każdym z miesięczników tzw. prasy kolorowej można usłyszeć i przeczytać o probiotykach. Zaleca się ich stosowanie w trakcie biegunek, jak i w innych chorobach układu pokarmowego. Są dostępne bez recepty w aptekach. Czy jednak pacjenci mają szczegółową wiedzę o tych produktach? Czy nie są nadużywane? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.