Publikacje
Zespół jelita nadwrażliwego (irritable bowel syndrome, IBS) jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u gastroenterologa i częstą także w gabinecie lekarza rodzinnego, co niewątpliwie generuje duże koszty w systemie służby zdrowia. Schorzenie to może dotykać nawet co piątego mieszkańca krajów rozwiniętych, z czego w większości są to kobiety po 30. roku życia.
28.12.2016
Postęp w technikach obrazowania pozwala na uwidocznienie małych zmian u pacjentów, którzy wykonują badanie USG z wielu różnych przyczyn, także jako badanie przesiewowe z powodu niespecyficznych objawów brzusznych. W przypadku lokalizacji takiej zmiany w obrębie trzustki, zaplanowanie i realizacja właściwej diagnostyki ma szczególne znaczenie, gdyż każda zmiana ogniskowa w trzustce budzi duży niepokój tak pacjentów, jak i lekarzy, a diagnostyka różnicowa wykluczająca zmiany złośliwe jest w tym przypadku trudna.
27.12.2016
Reaktywne formy tlenu stanowią grupę wysoce niestabilnych i łatwo wchodzących w reakcje chemiczne atomów lub cząsteczek, które posiadają niesparowane elektrony. Ze względu na wysoką reaktywność, mogą one prowadzić do uszkodzenia błon komórkowych i DNA, co skutkuje utratą funkcjonalności i niszczeniem komórek oraz narządów.
23.12.2016
Rak jelita grubego w Polsce, według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, jest drugą u mężczyzn (11,5%) i trzecią u kobiet (11,9%) przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych zachorowań.
21.12.2016
Informacje o epidemiologii wszystkich zaburzeń czynnościowych jelit, a zwłaszcza ZJN są niedoskonałe i zmienne w zależności od badanych populacji i stosowanych definicji choroby. Schorzenie to występuje we wszystkich szerokościach geograficznych, choć częściej spotykane jest w krajach o wysokim statusie ekonomicznym, z liczbową przewagą kobiet nad mężczyznami.
19.12.2016
Za utrudniony proces leczenia oraz jedną z przyczyn nawrotowości infekcji Clostridium difficile uważa się obecność w cyklu rozwojowym bakterii dwóch form – postaci wegetatywnej i spor. Bakteria występująca w postaci spor nie jest wrażliwa na działanie antybiotyków, jest też oporna na kwas solny, a także środki odkażające, dzięki czemu może przebywać w środowisku nawet do kilku lat.
16.12.2016
Termin nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ) obejmuje grupę idiopatycznych, przewlekłych schorzeń przewodu pokarmowego. Dwie najczęściej występujące to wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i choroba Leśniowskiego-Crohna (ChLC).
15.12.2016
W ostatnich kilku latach obserwujemy dynamiczny rozwój wiedzy na temat funkcji mikroflory jelitowej i jej wpływu na homeostazę organizmu. Obecnie mikrobiom człowieka zaczynamy traktować jako „superorganizm” zasiedlający przewód pokarmowy, a sam przewód pokarmowy jako swojego rodzaju dynamiczny ekosystem.
Otyłość staje się jednym z wiodących problemów medycznych w krajach wysoko rozwiniętych i wszystko wskazuje na to, że będzie on nadal narastać, także w Polsce. Coraz większa populacja ludzi otyłych stawia nowe wyzwania dla świata medycyny, zarówno w kwestii profilaktyki, jak i leczenia, stając się problemem obejmującym szeroki zakres specjalności lekarskich.
13.12.2016
Choroby zapalne immunologicznie zależne (IMIDs – Immune-Mediated Inflammatory Diseases) są grupą wielu jednostek chorobowych o nieznanej etiologii, które łączą wspólne mechanizmy biorące udział w rozwoju przewlekłego procesu zapalnego zapoczątkowane przez rozregulowanie odpowiedzi immunologicznej.
13.12.2016