Publikacje

Probiotyki w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Część I
21.04.2011
W czasie gasnącej fascynacji antybiotykami oraz ogromnych możliwości medycyny zachowawczej i interwencyjnej zarówno lekarze, jak i pacjenci starają się znaleźć takie alternatywne metody terapii, które będą na równi traktowane i skuteczne jak środki farmaceutyczne...
Nieżyty nosa u dzieci – czy to tylko alergia?
19.04.2011
Nieżyty nosa u najmłodszych dzieci (poniżej 5. r.ż.) sprawiają wiele kłopotów pacjentom, ich rodzicom, lekarzom rodzinnym i pediatrom. Najczęściej w praktyce lekarskiej spotykamy się z ostrymi nieżytami nosa i zatok o etiologii wirusowej. Rozpoznanie w większości przypadków nie budzi wątpliwości, choroba trwa 7–14 dni i mija w wyniku leczenia objawowego...
19.04.2011
Helicobacter pylori a choroby poza przewodem pokarmowym
15.09.2010
Powszechnie znany jest wielokierunkowy wpływ infekcji Helicobacter pylori (Hp) na przewód pokarmowy, a szczególnie na żołądek. Od wielu lat trwają też poszukiwania związków tego zakażenia z chorobami dotyczącymi innych narządów. Niektóre hipotezy wydają się na pierwszy rzut oka wręcz nieprawdopodobne, inne zaś prowokują do dalszych badań i, być może, wykrycia nie znanych dotąd powiązań patogenetycznych.
Probiotyki w zapobieganiu i leczeniu zakażeń dróg oddechowych
12.11.2009
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
Powikłania antybiotykoterapii
09.11.2009
Działania niepożądane są niemożliwą do wyeliminowania konsekwencją leczenia farmakologicznego.
Guzy GEP NET w diagnostyce różnicowej dolegliwości ze strony układu pokarmowego
21.10.2009
W chorobach układu pokarmowego występują różne objawy zarówno podmiotowe, jak i przedmiotowe, o mniej lub bardziej typowym charakterze, pozwalające właściwie ukierunkować anamnezę i postępowanie diagnostyczne. Typowe objawy mogą przemawiać za chorobą wrzodową o różnej lokalizacji, zmianami zapalnymi, kamicą żółciową, niedrożnością jelit, marskością wątroby czy nowotworem.
21.10.2009
Inhibitory pompy protonowej w praktyce lekarza rodzinnego
21.10.2009
Inhibitory pompy protonowej (IPP) stanowią jedną z grup leków najczęściej przepisywanych przez lekarzy rodzinnych (1,2). W porównaniu z antagonistami receptora histaminowego H2 skuteczniej i w znacznie większym stopniu obniżają wydzielanie żołądkowe HCl.
21.10.2009
Zasady strajku lekarskiego
15.09.2009
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Probiotyki w alergii - fakty i mity
23.06.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Chory z niewydolnością serca w podeszłym wieku - jak ograniczyć częstość hospitalizacji
18.05.2009
Niewydolność serca to zarówno poważny problem kliniczny, jak i dotyczący zdrowia publicznego - ocenia się, że na świecie blisko 23 miliony ludzi choruje na niewydolność serca, a przewiduje się wzrost częstości zachorowań z uwagi na zwiększanie się średniej długości życia populacji.